ASELSAN CATS FLIR ve SAR Radarlı ANKA-S Üretim Bandında!

Roketsan-ATMACA-Banner

TAI tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ve Hv.K.K.lığına teslim edilmeye başlanan Uydu Kontrollü MALE sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA-S, ASELSAN üretimi CATS FLIR ve Sentetik Açıklıklı Radarıyla (SAR) üretim bandında görüntülendi. Bu sayede daha önceden ABD’den tedarik edilen görüntüleme ve hedefleme sistemi (FLIR) yerlileştirilmiş, ek olarak yerli üretim radar sistemi entegre edilmiş oldu.

Burada SAR, çok önemli bir kuvvet çarpanı. SAR radar sayesinde ANKA, her türlü hava koşulunda gündüz/gece kullanılabiliyor ve bu sayede yağışlı ve bulutlu havalarda dahi görüntüleme ve hareketli hedef tespit edebiliyor.

STM Banner

CATS ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

SAR ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer İthal Sistemlerde Durum Ne?

ANKA’nın yerli imkanlarla üretilen TEI PD-170 Turbodizel motorunun 2018 sonu – 2019 başı hizmete girmesi bekleniyor. Mevcut 155bg’lik motor, 170bg’lik PD-170 ile değiştirilince doğal olarak performans artışı yaşanacak, faydalı yük ve irtifa değerleri artacak. ANKA şuanda 30.000ft servis irtifası ve 250kg faydalı yük kapasitesine sahip.

ANKA-S ile ilgili görsel sonucuSilahlı ANKA-S, 4x CİRİT Füzesi ve 2x MAM-L mühimmatı veya 4x MAM-L mühimmatıyla görev icra edebiliyor. Şuana kadar teslim edilenlerin silahlı olmadığı ancak istenildiği taktirde silahlandırılabilir yapıda olduğu biliniyor. Ayrıca banttaki İHA’lar arasında silahlı olanlar ANKA’lar da mevcut.CTECH SATCOM ile ilgili görsel sonucuSATCOM (Satellite Communications) sistemi için şuanda ASELSAN ve CTECH firmaları  rekabet ediyor. Yakın zamanda karar verilip, yerli SATCOM’un hizmete alınması bekleniyor. Şubat ayında TAI, CTECH’in %49 hissesini satın almıştı. Kuvvetle muhtemel SATCOM için CTECH seçilebilir. SATCOM’lu ANKA (ANKA-S), normalde 200km civarı olan kapsama alanını, uydu haberleşme yeteneği sayesinde binlerce kilometreye çıkartıyor. Bu sayede Türkiye’deki bir üsten, Avrupa, Asya hatta Afrika kıtalarında ANKA ile harekat yeteneğine sahibiz.

ANKA’ya Hassas Otomatik Kalkış-İniş sağlayan sistem şuanda yabancı bir firmadan tedarik ediliyor. METEKSAN Savunma, Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS) adını verdiği yerli muadilini geliştirdi ve Mart 2018’de başarıyla ANKA üzerinde kabul testleri tamamlandı. Şuan için kullanılmasında bir engel yok.

Özetle TAI, motor hariç isteği dakika bu sistemleri yerlileştirebilir. Muhtemelen en geç yıl sonunda kadar tedarikler başlayacaktır. Bu sayede ANKA’nın yerlilik oranı %100 seviyesine yaklaşacak ve ihracatı çok daha kolay bir şekilde icra edilebilecek.

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Sar radarı, satcom sistemi v.s takılınca bu uçak bu irtifa ve uçuş zaman değerlerini tutturamaz gibi geliyor bana. Pd 170 belki biraz ilaç olabilir ama onunda ağırlık ve yakıt sarfiyat durumu fazlaydı galiba. Tek faydalı katkı belki CATS in düşük ağırlığı sınır uçuş değerlerini verdirebilir. Birde suudların çinden aldığı sihalarla karşılaşınca san ki bizim anka biraz az mühimmat alıyo gibi bu satışda rekabette geri bırakabilir. Aslında biraz modifiyeli bi l umtas olda iyi olurdu. Ha bide alpagu kamikaze iha mutlaka sihalara takılmalı bu rekabette öne geçirir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu