ASELSAN CENKER’in seri üretimine başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, harp yeteneklerinin tek platformda buluşturulması için başlatılan TEK-ER Komuta Kontrol Bilgi Sistemi’nde (CENKER) seri üretim faaliyetlerine başladı.

Edinilen bilgiye göre; ASELSAN, piyadeler üzerinde entegre harp yeteneklerinin buluşturularak ortak platform haline getirilmeyi sağlayan TEK-ER Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (CENKER)’nin seri üretim faaliyetlerine başladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “CENKER bölük, takım ve manga seviyelerinde kullanılmak üzere yaya bir kara kuvvetinin komuta kontrol, durumsal farkındalık, haberleşme, keşif ve gözetleme yeteneklerini artırmak için tasarlanmış entegre bir bilgi sistemidir. Sistemde yer alan giyilebilir sensör işlemci, haberleşme ve görüntüleme birimleri ile kara görev kuvvetinin konum, durum, acil mesajlaşma, taktik durum, komuta kontrol ve istihbarat bilgi paylaşımı gibi faaliyetler yürütülmektedir.

TEK-ER Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (CENKER)

ASELSAN CENKER

Sistemde yer alan giyilebilir sensör işlemci sayesinde, haberleşme ve görüntüleme birimleri ile kara görev kuvvetinin konum, durum, acil mesajlaşma, taktik durum, komuta kontrol ve istihbarat bilgi paylaşımı gibi faaliyetler yürütülmektedir. 2020 yılında CENKER sisteminin otomasyon seviyesi yükseltilmiş, Elekro-Optik birim, mini/nano İHA entegrasyonları gerçekleştirilmişti. CENKER sisteminin aynı yıl içerisinde seri üretim faaliyetlerine başlandığı edinilen bilgiler arasında.

CENKER Sisteminin; Atış Destek Sistemleri, C4ISTAR Sistemleri, İnsansız ve Otonom Sistemler, Keskin Nişancı Tespit Sistemleri, Taşınabilir Elektro-optik Keşif-Gözetleme Sistemleri, Silah ve Kask Üstü Elektro-optik Sistemler ile entegre biçimde çalışarak komutana son derece gelişmiş imkanlar dahilinde üstün durumsal farkındalık yeteneği sunması hedefleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: KUZGUN Mühimmatlarının menzilleri açıklandı


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu