ASELSAN IIR Güdümlü Minyatür Bombasını Tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık (IIR) güdümlü Minyatür Bomba IDEF-21’de görücüye çıktı.

Son zamanlarda ortaya çıkan daha küçük çaplı fakat daha teknolojik mühimmatların kullanılması konseptine, ASELSAN da Minyatür Bomba ile uyum sağladı. Firma yetkililerinin SavunmaSanayiST.com’a özel olarak verdiği bilgilere göre; ilk etapta, F-16’lardan ve SİHA’lardan atılması planlanan Minyatür Bomba’ların gelecekte Milli Muharip Uçağa da entegrasyonunun yapılması bekleniyor.

STM Banner

Fuarda yeni geliştirilen IIR başlıklı Minyatür Bomba da ilk defa tanıtılıyor. Yeni nesil haliyle Minyatür Bombalar durağan hedeflerin yanı sıra hareketli hedeflere karşı da etkili olabilecek. Yine ASELSAN tarafından yerli olarak geliştirilen ve üretilen Akıllı Çoklu Taşıma Salanı ile Minyatür Bombalara man-in-the-loop kabiliyeti de kazandırılmış olacak. Bu özellik sayesinde pilotlar atılan bombaları havada anbean manuel olarak yönlendirebilecek.

Yine Akıllı Çoklu Taşıma Salanı sayesinde yüksek sayıda mühimmatın aynı anda taşınması mümkün hale gelecek. S/İHA’ların yanı sıra savaş uçaklarından da atılacak Minyatür Bombaların sayısı tek sortide 8 adede kadar yükselebilecek. Bu sayede yalnızca tek bir uçaktan aynı anda 8 farklı hedefe taarruz gerçekleştirilebilecek. Uygun şartlarda yaklaşık 100 km menzile sahip olacak Minyatür Bomba, yaklaşık 250 librelik ağırlığı ile MK-81 bombalarının muadili konumunda bulunuyor.

Günümüzde değişen harp konseptleri doğrultusunda daha büyük cüsseye sahip klasik mühimmatların kullanım yaygınlığı günden güne azalırken, noktasal vuruş kabiliyeti daha yüksek mühimmatlara olan ilgi artıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Hava Kuvvetleri’ne Man-in-the-Loop Kabiliyeti

Roketsan’dan Hava Kuvvetleri’ne Man-in-the-Loop Kabiliyeti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu