ASELSAN’a kent güvenliği için dev ek sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

81 ilde faaliyet gösteren Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (KGYS) ve Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ağına 5000’den fazla yeni nokta eklenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında KGYS ve PTS Projesinde ilave taleplere yönelik sözleşme değişikliği geçtiğimiz haftalarda imzalanmıştı.

STM Banner

Sözleşme ile Emniyet Genel Müdürlüğünün sorumluluk sahasında bulunan 81 ilde faaliyet gösteren KGYS ve PTS ağına 5000’den fazla yeni nokta eklenecek. ASELSAN’ın geliştirdiği projede emniyet ve asayişi sağlamak, kamu düzenini korumak, suça karşı etkin caydırıcılık sağlamak, işlenen suçlarda somut delil elde etmek ve adli vakaları kısa sürede aydınlatmak amacı ile yapay zekâ destekli görüntüleme sistemleri kurulacak.

7 gün 24 saat kesintisiz izleme

Projede ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen ODAKAN IP tabanlı 4K güvenlik kameraları ile izleme ve kontrol merkezlerine görüntü aktarımı sağlanarak 7/24 izleme yapılacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) için ek KGYS ve PTS sistemleri tedarik edecek. Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyacına binaen; terörle mücadele, asayiş ve güvenliğe katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) ile Plaka Tanıma Sistemlerinin (PTS) kurulumları gerçekleştirilmekte, okullarda güvenli eğitim ortamının tesis edilmesi amacıyla çevre görüntüleme sistemlerinin kurulumları yapılıyor. Bununla birlikte, milli olarak geliştirilen yazılımlar ile tüm sistemlerin tek bir merkezden yönetilmesi yeteneği Emniyet Genel Müdürlüğü’ne kazandırılmış durumda. ASELSAN ana yükleniciliğinde başarıyla devam eden projeler kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü, ek KGYS ve PTS sistemleri tedarik etmeye karar verdi. Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanlığı tarafında yapılan açıklamada, “Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) ile Plaka Tanıma Sistemlerinin (PTS) ülke çapında yaygınlaştırılması kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilave ihtiyaçlarına istinaden ek paketler için tedarik işlemleri Başkanlığımızca gerçekleştirilmekte olup mevcut durumda yaklaşık 44.000 kamera ve 9.000 adet plaka tanıma sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan protokol kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarınca ihtiyaç bildirilen noktalar için güvenlik sistemleri ve plaka tanıma sistemleri tedarik edilmesi proje kapsamına alınmıştır. SSB ile ASELSAN arasında imzalanan Ek Talep Paketi-4 kapsamında 1523 adet sabit kamera, 514 adet hareketli kamera ve 11 adet lazer PTZ kamera ile 139 adet Plaka Tanıma Sistemi ve 200 adet Mobil Plaka Tanıma Sistemi tedarik edilecektir. Bununla birlikte KGYS sistemleri üzerinde hatalı park yapan araçların tespitine yönelik ilave yetenekler de sisteme kazandırılacaktır. Sistemlerden alınan verimin arttırılması ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin saha işlerinin kolaylaştırılması kapsamında sahada görevli personel tarafından kullanılabilecek yaka kameraları tasarlanmış olup ihtiyaca yönelik geliştirmeler devam etmektedir. Sözleşmesi imzalanan bu paket ile birlikte, tedarik edilen ürün ailesi akıllı ürün ailelerine dönüştürülmüş olup artık sahada sabotaj tespiti, yönlü çizgi geçişi, yönlü hareket tespiti, şüpheli nesne tespiti, kişi/trafik analizi ve hedef takibi yapabilen kameralar kullanılacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yürütülen 180 Günlük İcraat Programı içerisinde yer almakta olan sistem kurulumları Başkanlığımızca başarı ile sürdürülmektedir. Savunma Sanayi Başkanlığımız asayiş ve güvenliğe katkı sağlanması amacıyla ihtiyaç bildirilen tüm noktalar için sistem kurulumlarının yapılması, sistemlerin sorunsuz ve yüksek performans ile çalışmasını teminen her türlü tedbirin alınması hususlarında çalışmalarına devam etmektedir. ” ifadelerine yer verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün izleme ve kontrol merkezlerine aktarılan görüntüler, belirli bir süre görüntü kayıt sistemlerinde saklanacak.  Görüntüleme yazılımı ve video analitikleri sayesinde anlık izleme, geçmişe dönük sorgulama ve sınıflandırma yapılabilecek. Kullanılan IP tabanlı sistemler sayesinde gereken durumlarda sistemlere uzaktan müdahale edilebilecek.

Akıllı kameralarla yüz tespiti

ASELSAN’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği akıllı kameralar ve video analiz kayıt sistemleri sayesinde, sistem seviyesinde uçtan uca güvenlik sağlanacak. Akıllı kameralar ile yüz tespiti, araç özellik çıkarımı, seçili kişi/araç arama, kalabalık yoğunluk çıkarımı gibi analizler derin öğrenme ve yapay zekâ tabanlı olarak yapılacak. Görüntü ve analiz sonuçları kaydedilerek ihtiyaç durumunda zaman, mekan, olay, nesne bazlı alarm filtreleme yapılarak raporlama sağlanacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’a firma bazında en yüksek sipariş BMC’den


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu