ASELSAN’a firma bazında en yüksek sipariş BMC’den

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, yurt içi ve yurt dışı siparişlerinde yükselişini sürdürüyor. Yılın ilk yarısında yeni sipariş performansının etkisiyle şirketin elindeki bakiye sipariş tutarı 8,4 milyar doları buldu.

ASELSAN’ın elindeki bakiye siparişlerde en büyük pay Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına ait. Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için birçok proje yürüten Başkanlık, ASELSAN’ın elindeki siparişlerde yüzde 49.9’luk paya sahip bulunuyor.

STM Banner

ASELSAN’ın en iyi ikinci müşterisi ise BMC. Şirketin bakiye siparişlerinde BMC’nin payı yüzde 16.7’ye karşılık geliyor. Yurt dışı kaynaklı siparişlerin payı yüzde 12.6, Türk Havacılık Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) payı yüzde 10.9, Milli Savunma Bakanlığının payı yüzde 3.6, ASFAT, STM ve Roketsan’ın payı yüzde 6.3 düzeyinde bulunuyor.

Yurt dışı siparişlerin kırılımına bakıldığında ise ilk sırada yüzde 4.9 ile Orta Doğu ve Asya ülkeleri geliyor. Bu ülkeleri yüzde 3.3 ile Türk cumhuriyetleri, yüzde 2.7 ile Avrupa ve Amerika ülkeleri, yüzde 1.7 ile Afrika ülkeleri izliyor.

T129-ATAK-MİLGEM

Siparişlerin yüzde 94’ü savunma, yüzde 6’sı savunma harici ürünlerden oluşuyor.

Döviz kazanıp, TL harcıyor

ASELSAN’ın elindeki bakiye siparişlerin sözleşmesi yüzde 45’i dolar, yüzde 35’i avro, yüzde 20’si Türk lirası ile yapıldı. Buna karşın şirketin harcamalarının yüzde 60’ı Türk lirası, yüzde 27’si dolar, yüzde 13’ü avro ile gerçekleştirildi.

İLGİLİ İÇERİK: Rooivalk Taarruz Helikopterinde ASELSAN aviyonikleri


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu