TCG İSTANBUL’daki Roketsan MİDLAS görüldü: Quad-Pack?

Roketsan-ATMACA-Banner

TCG İSTANBUL Firkateynine entegre edilen Roketsan Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS), ilk kez görüntülendi. TCG İSTANBUL, deniz kabul testlerine başladı.

MİLGEM Projesi kapsamında milli imkanlarla tasarlanan ve üretilen TCG İSTANBUL (F-515) Firkateyni, bugün deniz testlerine başladı. Törenle Türk Bayrağı toka edilen TCG İSTANBUL’un seyri sırasında, Roketsan tarafından geliştirilen MİDLAS ise ilk kez görüntülendi.

STM Banner

ABD’den Mk41 Dikey Atım Sistemi tedarik edilememesi üzerine Roketsan, MİDLAS Projesi’ni hızlandırmış ve acil harekat ihtiyacı kapsamında hızlı bir çözüm sunmayı hedeflemişti. MİDLAS’ın karadan atışlı ilk testi ise 3 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Test sırasında, HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi kullanıldı.

Edinilen bilgiye göre; TCG İSTANBUL’un deniz testleri kapsamında, MİDLAS’ın da test faaliyetlerinin deniz safhası gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda çok kısa süre içerisinde, STM TCG İSTANBUL’a entegre edilen MİDLAS üzerinden bir HİSAR-RF atışı bekleniyor.

HİSAR-RF’in deniz versiyonuna ilaveten; ESSM Block 2, ATMACA ve SİPER Blok 1 gibi füzeler de MİDLAS’a entegre edilecek.

Quad-Pack Yeteneği Kazandırılacak

Konuyla ilgili olarak Mart 2022’de Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “TCG İSTANBUL’da Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) ile birlikte HİSAR-RF’i kullanacağız. MİDLAS Projesi fazlar halinde gidecek. İleri konfigürasyonlarında hem seyir füzesi ve gemisavar füzesi atım hem de Quad-Pack kabiliyetini kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu sistem İSTANBUL Firkateyni üzerine entegre edildikten sonra diğer füzelerin de MİDLAS’a entegrasyonuna çalışacağız. Milli imkanlarla geliştirilen bütün füzeleri Milli Dikey Atım Sistemimize entegre etmeye çalışacağız.” ifadelerine yer verilmişti.

TCG İSTANBUL

Quad-Pack yeteneği sayesinde halihazırda 16 hücreli MİDLAS’a sahip olan İSTANBUL Firkateyni, 64 adede kadar hava savunma füzesi atım kabiliyetine erişmiş olacak. Türkiye, halihazırda Quad-Pack uyumlu füze olarak yalnızca ESSM Block II’ye sahip. Ancak ilerleyen aşamalarda Quad-Pack uyumlu bir hava savunma füzesinin milli imkanlarla geliştirileceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL Firkateyninin, Eylül 2023’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu