ASELSAN’dan AKINCI, MMU ve F-16’ya AESA Radar

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN; AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Milli Muharip Uçak (MMU) ve F-16 platformları için Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) Radar geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda ASELSAN tarafından bu üç platforma yönelik çalışmalar, 2018 yılı içerisinde başlatıldı.

Konuyla alakalı olaraktan ASELSAN tarafından yapılan açıklamalarda, “AKINCI Silahlı İnsansız Hava Aracının hava-hava ve hava-yer görevlerinde ihtiyaç duyduğu burun radarının milli ve yerli olarak geliştirilmesine yönelik faaliyetler 2018 yılı içinde başlatılmıştır.

STM Banner

Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında 2018 yılında TUSAŞ ile imzalanan Bütünleşik RF Sistemi Teknoloji Geliştirme Projesi Sözleşmesi içinde yer alan çok fonksiyonlu muharip uçak burun radarı kritik teknoloji elemanlarının teknoloji hazırlık seviyesinin yükseltilmesi ile radar işlevlerine yönelik ön tasarım çalışmalarına devam edilmiştir.

Envanterdeki F-16 uçaklarına entegre edilerek kullanılmak üzere aktif faz dizili antene sahip çok fonksiyonlu AESA burun radarının geliştirilmesi için SSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN arasında 2018 yılında bir protokol imzalanarak radar geliştirme çalışmalarına başlanmıştır.” ifadelerinde bulunuldu.

AESA Radar (F-16)

AESA RADAR

Aktif Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA)), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır. ASELSAN, uzun zamandır AESA teknolojisine sahip radar sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN, F-16 jetleri için geliştireceği AESA radarını 2021, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştireceği AESA radarını ise 2023 yılına kadar tamamlamayı planlamakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu