Rus General: Türkiye S400’ün IFF sistemini kendi yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus eski Kıdemli Orgeneral Leonid İvaşov, Türkiye’nin satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerinin, F-35 uçaklarını vurabileceğine dair endişelerin gerçekçi olmadığını, S-400’lerdeki dost-düşman tanıma sisteminin Türk mühendisleri tarafından yapılacağını söyledi.

İvaşov, ABD’nin endişesinin temel nedeni olarak silah pazarındaki payını kaybetme korkusuna işaret etti.

STM Banner

Rus uzman, “ABD’li yetkililer, bu çok pahalı uçaklarının pazardaki durumu nedeniyle endişe duyuyorlar. ABD, Türkiye ve Rusya arasındaki S-400 anlaşmasını itibarsızlaştırmak için bahane arıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’deki S-400 ve F-35’lerin olası entegrasyonuna dair kaygıları da yorumlayan İvaşov, “S-400’lerin F-35’in bazı teknolojik özelliklerini keşfedeceğini söylemek ciddi bir tutum değil. Bu tür sistemler tedarik edildiğinde, dost-düşman tanıma sistemi tanımlanıyor. Türk uzmanlar, bu sistemi Rusya’nın bilmemesi için kendi tanımlayacak. F-35’in yanlışlıkla vurulabileceğinden korkmak gerçekçi değil. Türkiye NATO üyesi ve eğer dost-düşman tanıma sistemi devreye alınırsa, NATO’nun dost-düşman tanıma sistemiyle uyumlu olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Editörden ek bilgi: IFF (Identificaition Friend or Foe – Dost Düşman Ayrım Sistemi) yalnızca bilgi ve durumsal farkındalığı artırmak amaçlı kullanılan bir sistemdir. Silah sistemlerine herhangi bir etkisi yoktur. Yani dost olarak tanımlanan bir hedefe de kilit ve müteakiben mühimmat atışı yapılabilir.


Kaynak: Sputnik

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Arkadaş bırakın şu ABD hayranlığını ABD Türkiye’ye hasım olduğunu 2016 yılında Deniz kvvetleri Twit adresinek Osmanlı ABD savaşı resmini koymuş Türk bayraklı resimde verilen mesaj açık hazırız geliyoruz.Bu twitten sonra PYD’ye direk destekler başladı.Eğer biz Koboniye Peşmergeyi sokmak yerine biz destek verse idik Suriye’de bu gün farklı şeyler vardı.Neyse ABD’ye bel bağlamak yanlış Rus’dan alacağız Çin’lidende ABD’lidende Avrupalı dan da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu