ASELSAN’dan Endonezya’ya ZOKA teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki denizaltılara yönelik ZOKA Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcı teslimatı gerçekleştirdi.

ASELSAN; geçtiğimiz yıl, Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Nagapasa Sınıfı Denizaltı (Tip 209) gemileri için ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Sistemi ile ZOKA Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcı teslimatıyla ilgili olarak bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında ASELSAN, ZOKA Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcı sistemlerinin Endonezya Donanması’na teslimatlarını gerçekleştirdi.

STM Banner

ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, akustik güdüme sahip aktif, pasif ya da kombine modda çalışabilen bütün torpido tehditlerine karşı etkili olacak özelliklere sahiptir. ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, HIZIR Su üstü Torpido Karşı Tedbir Sistemi ve ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Sistemlerinde kullanılmakta olup her iki sistemde de aldatıcı ve karıştırıcı olmak üzere iki ayrı tipte ve farklı boyutlarda ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları bulunmaktadır.

ZOKA karıştırıcıları torpidoların akustik çalışma frekans aralığını kapsayacak şekilde, geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü yayını yaparlar. Bu sayede pasif torpidolara karşı denizaltı gürültüsünü maskelerken aktif torpidolara karşı da ortam gürültüsünü arttırarak denizaltıdan yansıyan sinyalin tespit mesafesini azaltırlar.

ZOKA aldatıcıları ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltarak kendi üzerine çekerler. Aldatıcılar arkalarından çekilen hidrofonları ile dinleme yaparken eşzamanlı olarak gemi gürültüsü üretme ve torpido aktif yayınına cevap verme fonksiyonlarına sahiptirler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu