Afganistan’da C-17A Globemaster III kazası

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait C-17 Globemaster III Ağır Sınıf Askeri Nakliye Uçağı, Afganistan’daki Kandahar Hava Üssü’ne inişi esnasında kırım geçirdi.

Edinilen bilgiye göre; ABD Hava Kuvvetleri’ne ait C-17A Globemaster III tipi Ağır Sınıf Askeri Nakliye Uçağı, Afganistan’da bulunan Kandahar Hava Üssü’ne inişi esnasında ön iniş takımının açılmaması sonucu kırıma uğradı. Kırım esnasında gövde üzeri iniş gerçekleştiren uçağın, önlem amacıyla kargo kapıları da açıldı. Kaza nedeniyle ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmazken, olayda ölen veya yaralanan kişinin olmadığı öğrenildi.

STM Banner

ABD’li Boeing şirketi tarafından geliştirilen C-17 Globemaster III; 53.04 metre uzunluğa, 51.74 metre kanat açıklığına, 6.86 metre gövde çapına, dört adet F117-PW-100 motoruna, 128.1 ton boş ağırlığa ve 265.3 ton azami kalkış ağırlığına sahip bir askeri nakliye uçağıdır.

Halihazırda USAF’e ek olarak; Avustralya, Kanada, Hindistan, Kuveyt, Katar, NATO, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık tarafından C-17 Globemaster III, aktif olarak kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu