ASELSAN’dan Milli Muharip Uçak’a özel radar

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Savunma Sanayii’nin en kapsamı projesi olan ve milli 5’inci nesil savaş uçağı geliştirilmesi amaçlayan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde başarıyla devam ediyor. Proje kapsamında, ASELSAN gibi birçok Türk Savunma Sanayii firması da alt yüklenici olarak çeşitli sistemlerin geliştirilmesinde görev alıyor.

Bu doğrultuda, ASELSAN ile TUSAŞ arasında imzalanan Milli Muharip Uçak Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS) Teknoloji Geliştirme Projesi kapsamında ASELSAN;

STM Banner

5. Nesil Uçak Yapısına Uygun Düşük Görünürlüklü Radar ve Elektronik Harp Bütünleşik Anten Tasarımları, Radar ve Elektronik Harp Bütünleşik Almaç/Göndermeç Yapıları, Eş zamanlı işlev yeteneğine sahip AESA Tabanlı Muharip Uçak Radarı Algoritmaları ve Geniş Bant Yüksek Performanslı RF Bileşenler geliştirerek, Teknoloji Hazırlık Seviyesinin Yükseltilmesini (THS), BÜRFİS Sistem Ön Tasarımını (PDR) gerçekleştirmeyi ve Milli Muharip Uçak ön tasarım çalışmalarına destek olmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında geliştirilecek Bütünleşik RF Sistemi veya en önemli bileşenine verilen ismiyle Burun Açıklığı Sistemi; düşük radar kesit alanı, ağ yapılı operasyon ve bilişsel operasyon yeteneklerine uygun olarak geliştiriliyor. Söz konusu sistemin, yüksek başarımlı sensörlere sahip olması hedefleniyor. Ayrıca geliştirilecek sistemin, hem elektronik harp (EH) hem de elektronik destek (ED) görevlerini icra etmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu