ASELSAN’dan TOLUN ve SADAK-4T ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, TOLUN Güdümlü Mühimmatı’nın ilk ihracatını gerçekleştirdi. İhracat, AKINCI TİHA tedarik eden bir ülkeye gerçekleştirildi.

Uluslararası bir müşterinin kullanımına yönelik olarak ASELSAN ile BAYKAR, toplam bedeli 35.580.000 ABD Doları tutarında TOLUN Güdümlü Mühimmat ve SADAK-4 Çoklu Salan ihracat sözleşmesi imzaladı. İhraç edilen TOLUN mühimmatları, söz konusu ülkenin AKINCI TİHA platformlarında kullanılacak.

STM Banner

Bahsi geçen ülkenin, 3.1 milyar dolar tutarında AKINCI TİHA tedariki için sözleşme imzalayan Suudi Arabistan olabileceği değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Tüm sektörümüzde ihracatı desteklemeye ve önceliklendirmeye devam ederek dünyaya güven, ülkemize katma değer sunmak en büyük hedeflerimizdendir.  Savunma teknolojilerindeki amiral gemilerimizden BAYKAR ve ASELSAN‘ın ihracat birlikteliği, global arenada yolumuzu açmayı sürdürüyor. Gönülden tebrikler…” ifadelerine yer verildi.

TOLUN Minyatür Bomba Atış Testi

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ise “Geçtiğimiz ay imzaladığımız ilk LGK-83 ihracat sözleşmesinden sonra oyun değiştirici Güdümlü Mühimmatımız TOLUN ve Akıllı Salanımız SADAK-4T de AKINCI’larımızda kullanılmak üzere sözleşmeye bağlandı. İhracat odaklı büyüme vizyonuyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise “Milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz SİHA platformlarımızın ihracat başarısı, aynı zamanda Türk savunma ve havacılık sektöründe yüzlerce firmanın da önünü açıyor. Tolun’un ilk ihracat başarısı hayırlı olsun.” dedi.

ASELSAN TOLUN Minyatür Bomba

TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba, durağan hedeflerin yanı sıra hareketli hedeflere karşı da etkili. SADAK-4T Akıllı Çoklu Taşıma Salanı ile tek bir silah istasyonunda dört adet taşınabilen TOLUN, GPS/INS navigasyon sistemine ilaveten IIR Arayıcı Başlık sayesinde man-in-the-loop kabiliyetine sahip. Bu özellik sayesinde pilotlar atılan bombaları, havada anbean manuel olarak yönlendirebiliyorlar.

TOLUN

Uygun şartlarda yaklaşık 100 km menzile sahip olacak Minyatür Bomba, yaklaşık 250 librelik ağırlığı ile MK-81 bombalarının muadili konumunda bulunuyor. Minyatür Bomba, aynı zamanda 1 metrelik güçlendirilmiş betonu delme kabiliyetine de sahip. Bu kabiliyet, atışlı testler sırasında da doğrulandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu