Bulgaristan radar ihalesinde 5 savunma devi arasında rekabet

Roketsan-ATMACA-Banner

Bulgar Hava Kuvvetleri’nin 3 Boyutlu Radar Tedariki ihalesinde, 5 uluslararası savunma sanayii şirketi arasında rekabet yaşanıyor.

Bulgaristan, 220 milyon dolar maliyetle 7 adet 3 Boyutlu Erken İhbar Radarı tedarik etmeyi amaçlıyor. Bulgar Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonu çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek tedarik için açılan ihaleye, 5 şirket teklif verdi.

STM Banner

24 Ağustos’ta gerçekleştirilen toplantıda Bulgar tarafı, gönderilen teklif talebine istinaden savunma şirketlerinden alınan beş teklif zarfının açılışı yapıldı. Şirket temsilcileri ve çeşitli birimlerden komisyon üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Georgiev, Bulgar hükümetinin önceliklerinden birinin uzun yıllardır ertelenen silahlı kuvvetlerin modernizasyonu olduğunu vurguladı.

Georgiev, “Bu projede Bakanlık yönetiminin hedefi, optimum maliyetle maksimum kabiliyete ulaşmaktır. Aynı zamanda prosedürü yürütürken mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalışıyoruz.” dedi

Ground Master 400

Edinilen bilgiye göre; radarların tedariki için oluşturulan komisyon, 8 şirkete teklif sunmaları için mektup gönderdi ancak bunlardan üçü teklif sunmadı. Teklif sunan şirketler ise sırayla; Lockheed Martin (ABD), Leonardo (İtalya), Elta (İsrail), Indra (İspanya) ve Thales (Fransa) oldu. Bahsi geçen 5 şirketin sunduğu teklif zarfları, komisyon tarafından açıldı.

“Yeni savaş uçağı alımından sonraki en büyük proje”

Konuyla ilgili olarak Bulgar Hava Kuvvetleri’nden Albay Dimitar Georgiev gazetecilere yaptığı açıklamada. “Bu, Hava Kuvvetleri için yeni tip savaş uçağı edinme projesinden sonra büyük bir proje. Proje üzerindeki çalışmalar 4 yıl önce başladı. Bugün üretici firmaların tekliflerini açma fırsatına sahip olduğumuz için son derece mutluyuz.

Bir sonraki adım, özel bir metodoloji kullanarak tekliflerin kapsamlı bir analizini hazırlamaktır. Değerlendirme için ana kriterler şunlardır: satın alma fiyatı ve bakım fiyatı, operasyonel yetenekler, endüstriyel iş birliği, radarların garanti süreçleri” dedi.

ELM-2084

Proje kapsamında 7 yeni 3D radarın satın alınması, personelin eğitimi, 24 aydan az olmayan garanti desteği ve 5 yıl boyunca entegre lojistik desteği yer alıyor. 2019’da gönderilen bilgi taleplerine alınan yanıtlara göre, projenin uygulanmasının maliyeti yaklaşık 400 milyon BGN.

Sıralama yapıldıktan sonra, seçilen katılımcı ile sözleşme imzalanması için görüşmeler yapılması planlanıyor. Radarların teslim süresi, sözleşmenin imzalanmasından itibaren 2 yıl olarak açıklandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu