Yunan Leopard 1 Tanklarına Ukrayna yolu gözüktü

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Yunanistan Ordusu envanterindeki 100 adet Leopard 1A5 GR Ana Muharebe Tankı’nın Ukrayna’ya sevk edilmesini talep etti.

Planın kesinleşmesi durumunda Yunanistan, İsviçreli Ruag AG şirketinden 96 adet Leopard 1A5 Tankı teslim alacak. Yunanistan’a teslim edilecek tanklar, teslimat öncesinde termal görüntüleme sistemi ve ilave zırh gibi aksamlarla modernize edilecekler.

STM Banner

Esasında ana plana göre; Ruag AG şirketi mülkiyetinde olan ve şu anda İtalya’da depolanan 96 adet operasyonel olmayan Leopard 1 Ana Muharebe Tankı, Ukrayna’ya sevk edilecekti. Ancak İsviçre hükümeti, talebin “yürürlükteki yasalara aykırı” olduğunu belirterek İsviçre’nin tarafsız bir ülke olduğunu ve aktif bir çatışma bölgesine yapılacak silah satışlarını onaylayamayacağını kaydetti.

Bu sebepten ötürü Ukrayna Ordusu, yaklaşık 100 adet ana muharebe tankından mahrum kalmıştı. Yeni planın Yunanistan ve İsviçre hükümetleri tarafından kabul edilmesi durumunda Ukrayna, kısa süre içerisinde 100 adet tankı teslim almış olacak.

Yunan BMP-1 Zırhlısı
Yunan BMP-1 Zırhlısı

Bu yılın başında Yunanistan, envanterindeki Sovyet menşeli BMP-1 zırhlı araçlarını Ukrayna’ya sevk etmişti. Sevkiyatın karşılığında ise Almanya, Yunanistan’a 40 adet Marder 1A3 Zırhlı Muharebe Aracı teslimatı gerçekleştirdi.

Halihazırda Yunan Ordusu’nun envanterinde, 1228 adet ana muharebe tankı bulunuyor. Bunların dağılımı ise 170 adet Leopard 2A6HEL, 183 adet Leopard 2A4, 500 adet Leopard 1A4/5 ve 375 adet M48A5 şeklinde.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu