ASELSAN’ın Sonik Silahı Ağrı’da görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen Sonik Silah AVAZ, ASLAN İnsansız Kara Aracı (İKA)’na entegre edildi. AVAZ, Jandarma Genel Komutanlığı envanterine girdi.

Milli imkanlarla ASELSAN tarafından geliştirilen AVAZ Uzun Menzilli Sonik Silah, Ağrı’da icra edilen bir faaliyet sırasında ASLAN İKA’ya entegre şekilde görüntülendi. ASLAN, AVAZ ile birlikte Jandarma Genel Komutanlığı envanterine girdi.

STM Banner

AVAZ, uzun mesafelere yönlü olarak akustik yayın yapan ve sesli mesaj iletimi sağlayan yüksek performanslı bir sistem olarak öne çıkıyor. Toplumsal olaya müdahale için kullanılabilen ve öldürücü olmayan AVAZ, 153 dB dar huzmeli akustik yayın yapabilme kabiliyetine sahip. Sistemin; kayıtlı bir sesi yayınlama, konuşma sesi veya belirli uyarı tonlarını 1.250 metre mesafeye kadar etkin olarak iletme yeteneği bulunuyor.

Sesin silah olarak kullanılması durumunda bunlara “ses topu” veya “sonik silahlar” deniyor. Günümüzde çeşitli ülkeler ordularında ve hatta kolluk kuvvetlerince kullanıyor. Güvenlik şirketleri de buna dahil. Son derece şiddetli ses dalgaları, bir hedefin kulak zarlarını yırtabilir ve şiddetli ağrıya veya yönelim bozukluğuna neden olabilir. Bu genellikle bir kişiyi ehliyetsiz kılmak için yeterlidir. Daha az şiddetli ses dalgaları, insanlarda mide bulantısı veya rahatsızlık yaşanmasına neden olabilir.

ASELSAN AVAZ

İnsan fizyolojisine etkisi

Çeşitli iç organlar ve merkezi sinir sistemi üzerindeki (işitme ile ilgisi olmayan) biyolojik etkiler arasında vibrotaktil duyarlılık değişikliği, kas kasılması, kardiyovasküler fonksiyon değişikliği, merkezi sinir sistemi etkileri, vestibüler (iç kulak) etkiler ve göğüs duvarı / akciğer dokusuna etkileri listelenebilir.

Fareler üzerinde yapılan testler, hem akciğer hem de karaciğer hasarı için eşiğin yaklaşık 184 dB’de gerçekleştiğini göstermektedir. Yoğunluk arttıkça hasar da hızla artıyor. AVAZ, 153dB’e kadar yayın seviyesini yükseltebiliyor

Sonik Silahların Kullanım Örnekleri

2005 yılında gemiyi kovalayan ve saldıran korsanları caydırmak için Seabourn Spirit yolcu gemisi mürettebatı tarafından bir LRAD (Uzun Menzilli Akustik Sistem) kullanıldı.

2017 yılında Küba’daki ABD elçiliğinde bir olay yaşandı. ABD yetkilileri, personelin keskin kulak ağrısı, baş ağrısı, tek kulakta çınlama, baş dönmesi, yönelim bozukluğu, dikkat sorunları ve hafif travmatik beyin hasarı veya sarsıntıyla uyumlu belirtiler gibi çeşitli semptomlarla karşılaştığını belirtti. “Neredeyse tüm durumlarda, rahatsızlıklardan önce bir tür “akustik eleman”, örneğin “yüksek perdeli bir ses huzmesi” vardı.” Fakat herhangi bir ses silahına dair kanıt bulunmadığı belirtiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, EGESAVTEK

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu