ASFAT’tan Hassas Güdüm Kiti (HGK-82) teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASFAT ana yükleniciliğinde üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK-82)’nin ilk parti teslimatı, bugün 3’üncü Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda düzenlenen tören ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen ve ASFAT ana yükleniciliğinde seri üretimine başlanılan ve 3. HİBM Komutanlığı tarafından üretilen HGK-82 Güdüm Kiti’nin ilk parti teslimatı, bugün Hv.K.K.lığına gerçekleştirildi. Teslimat için düzenlenen törene; Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Kuvvet Kademesi, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ ve davetliler katıldı.

STM Banner

İlk kafilede 100 adet HGK-82 Teslimi

Edinilen bilgiye göre; 3’üncü Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (3. HİBM)’nda, HGK-82 üretimi amacıyla bir üretim hattı kuruldu. MSB’ye bağlı ASFAT A.Ş., 3. HİBM Komutanlığı’nın bilgi birikimini kullanarak HGK-82 Güdüm Kiti’nin seri üretimine başladı. Proje kapsamında 1.000 adet HGK-82’nin üretilmesi planlanırken; ASFAT, bugünkü ilk kafile teslimatı esnasında 100 adet güdüm kitini Türk Hava Kuvvetleri’nin kullanımına sundu. Proje kapsamında 1000 adet güdüm kitinin teslimatı, Ağustos 2022’ye kadar tamamlanacak.

HGK-82

0.9 Metre Hassasiyetle Vuruş

Töreni yerinden takip eden SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; 3’üncü HİBM Komutanlığı, ilk etapta 5 adet HGK-82 Güdüm Kiti üretimi gerçekleştirdi. Üretilen bu 5 adet HGK-82 ile çeşitli kalifikasyon atışları gerçekleştirildi. Proje isteri 10 metreyken ilk dört atışta 3 metrenin altında, son atışta ise 0.9 metre hassasiyetle vuruş kaydedildi.

Üretilen bu HGK-82’ler, ABD’li muadili yerine yine TÜBİTAK-SAGE üretimi milli GPS alıcısı KAŞİF’in ilk kez kullanılması sebebiyle ayrı bir öneme sahip. Milli GPS Alıcısı KAŞİF’in kullanılması ile birlikte HGK-82’nin yerlilik oranı, %80’lere kadar ulaştı.

HGK-82  (Hassas Güdüm Kiti -82)

HGK-82

HGK-82 mevcut 500 lb Mk-82 genel maksat bombalarını KKS/ANS güdüm sistemi ile havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çeviren, BRU 57 adaptörü ile çoklu atılabilen güdüm kitidir. HGK-82, 25+ kilometre menzile sahiptir.

  • BRU 57 adaptörü ile çoklu atım kabiliyeti
  • Baglı uçus sırasında yeniden hedef belirleme
  • Karıstırmaya dirençli
  • Tüm hava kosullarında, gece ve gündüz görev yapabilme
  • Görev basına daha az bomba, sorti ve personel
  • Maliyet etkin
  • Tümleşik ANS/KKS ile hassas vuruş kabiliyeti
  • ANS/KKS ile 10m altı, sadece ANS ile 25m altı CEP değeri
  • F-16 PO-III ve F-4E/2020 savaş uçaklarına sertifikasyon
  • MIL-STD 1760 uyumluluğu

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/mke-76-62mm-deniz-topu-projesinde-atis-testine-hazirlaniyor/

MKE 76/62mm Deniz Topu Projesinde Atış Testine Hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu