Rusya’dan Mısır’a 11 adet Su-35

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, geçtiğimiz hafta Sukhoi firmasının Komsomolsk-na-Amure şehrinde yer alan Gagarin Havacılık Fabrikasını ziyaret etti. Borisov, ihraç edilmek üzere 11 adet Su-35 Flanker ve Rus ordusuna teslim edilmek üzere 4 adet Su-57 Felon tipi savaş uçaklarının bu yıl içerisinde teslim edileceğini beyan etti.

Borisov, “Gagarin Havacılık Fabrikası tarafından bu sene 15 adet yeni savaş uçağı teslim edilecek. Yerli ve yabancı müşteriye teslim edilecek uçaklar ise yeni nesil Su-57 uçakları ve 4. Nesil Su-35 uçakları olacak. Bu yıl seri üretim olarak 4 adet Su-57 üretilecek. Aynı zamanda Su-35’lerin de seri üretimi devam ediyor.” dedi.

STM Banner

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Su-57’ler haricinde kalan uçakların ise Su-35 olduğu ve “ihraç edilecek” denildiği için de teslim alacak ülkenin Mısır olduğu değerlendiriliyor. Bilindiği üzere Mısır ile Rusya arasında Su-35 uçaklarının satışını kapsayan bir anlaşma olduğu doğrulanmış ve hatta 2020 yılı içerisinde teslim edilmek üzere üretilip, test uçuşlarına başlayan 4 adet Su-35 Flanker savaş uçağı da görüntülenmişti. Rusya tarafı ise bu anlaşma konusunda herhangi bir bilgi paylaşmış değil.

Mısır ile yapılan anlaşmanın kaç adet uçak içerdiği, hangi ekipmanların satılacağı ve yapılan anlaşmanın toplam maliyeti hakkında herhangi resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak spekülasyonlara göre Mısır 24 ila 36 adet aralığında Su-35 savaş uçağı teslim alacak ve bu satın alım için 12-15 milyar dolar aralığında bir bedel ödeyecek.

Su-35 Mısır

Mısır birkaç hafta önce de Fransız Dassault firmasından yeni Rafale savaş uçakları sipariş etmişti.

Üretilen Su-35’ler için alternatif olabilecek müşteriler ise Çin ve Cezayir olmakla birlikte, bu ülkelere yönelik olarak herhangi bir satış anlaşması gündeme gelmiş değil.

Abdullah Bekci / SavunmaSanayiST

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar TB2 SİHA’lar Nahçıvan’da ilk kez görüntülendi


Kaynak: DefenseWorld

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Amerika’ya net iletin bundan sonra eğer ekipman ve teçhizat ambargosuna devam edilirse Türkiye başka ülkelerden TEM’in edecektir diye.Natoda desteği azaltın.bunlar bizim ciddi olduğumuzu anlamalı.Biden yüzümüze iki güldü diye polyannacılığa kapılmayalım hemen.Abd sorun yaşadığımız Mısır ve Yunan’a ambargo uygulamıyor tam tersi silaha boğuyor.Şu durumda Mısır’a yaptırımlarda uygulaması gerekiyor fakat gizliden satışlara devam ediyor.Onun için Türkiye Afganistan da,Karadeniz’de ve diğer bölgelerdeki NATO desteğini kesmeli ve üslerini sınırlandırmalıdır ABD ve Avrupa birliğine.Kürecikte dahil!Kendi uçağımızda hızlandırılmalıdır.Motor ilişe uçağın tasarımıyla paralel devam ettirilmelidir tasarım bitinceye kadar.Yoksa düşman yüzümüze güldü diye ideolojisinden asla vazgeçmiyecektir.Onlar biz gibi değiller biz çabuk yelken indiriyoruz.projeler ciddi manada hızlandırılmalı

  2. 24-36 civarı su35 için 12-15 milyar dolar !!!
    Bunun hesabını kim yaptı? Zira su35’in birim maliyeti 100 milyon dolar olsa ve 36 adet alınsa 3,6 milyar eder. Mühimmat vs 4 milyara çıksın, başka?

  3. Bence Rus uçağı almayalım. Eğer Rusya kabul ederse boş uçak (yapısal uçak ve motoru) alınarak diğer tüm aviyonik sistemler, iff ve radarlar ile görev bilgisayarı yerli üretim montajı olmalı. Tabi yeterli sayıda yedek motor ve kritik parçalarla birlikte. Bu şartlarda 40 adet civarı bir alım uzun yıllar ülkemizi başta Akdeniz ve Ege’de olmak üzere çok rahatlatır.

Başa dön tuşu