MKE 76/62mm Deniz Topu Projesinde Atış Testine Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

MKEK Genel Müdürü Yasin AKDERE, Saha İstanbul ve Çorum Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Çorum Savunma Sanayii Buluşması” adlı panelde MKE’nin 76/62mm deniz topu geliştirdiğini teyit etti.

Konuyla ilgili olarak Yasin AKDERE tarafından yapılan açıklamada, üretilen 76/62mm deniz topu prototipin entegrasyonuna Ağustos ayı içerisinde başlanacağını ve atışlı testlerin icra edileceği belirtildi. AKDERE, 76/62mm deniz topunun halihazırda 8.2 milyon avro’ya yabancı bir ülkeden tedarik edildiğini ancak son dönemde, AB ambargosu sebebiyle tedarik sıkıntılarının çekildiğini vurgulandı. AKDERE, “12 ayda Ar-Ge bitti. Şu anda montaj aşamasındayız. Atışlarımızı yapacağız. 4.7 milyon $’a proje bitecek.” dedi.

STM Banner

MKE Genel Müdürü AKDERE, yine müttefik ülke firmasının (İtalyan Leonardo) MKE’nin 76/62mm Deniz Topu projesine başlamasından 4-5 ay sonra Türkiye’deki lobi faaliyetlerini artırdığını, ürünün fiyatını 5.1 milyon avro’ya düşürdüğünü ve hatta eğitim paketi ve mühimmatlarını da yanında vermeyi teklif ettiğini vurguladı.

AKDERE: “Bir gün telefonum çaldı. Baktım Sayın Bakan’ımız (Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) arıyor. ‘Yasin ne kadara bitiriyorsun bu ürünü?’ diye sordu. ‘4.7 milyon $’a bitiriyoruz Sayın Bakan’ım.’ dedim. ‘4.7 değil, 14.7 milyon $ olsa da bu proje hayata geçecek, geri adım atmayacaksınız.”

SavunmaSanayiST.com tarafından edilen bilgiye göre; 76mm Deniz Topu’nun atışlı testleri, ilk etapta karadan icra edilecek.

SAHA İstanbul ile Çorum Sanayi ve Ticaret Odası (ÇSTO) himayelerinde düzenlenen Çorum Savunma Sanayi Buluşması, Çorumlu sanayiciler ile savunma ve havacılık sektörünün karar alıcılarını bir araya getirdi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sanayii ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin de katıldığı etkinlik, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaran Hıncal’ın açılış konuşmasıyla başladı.

SavunmaSanayiST.com ekibinin de yerinden takip ettiği etkinlikte pek çok üst düzey Türk savunma sanayii şirketinden yetkililer de yer aldı.

MKE 76/62mm Deniz Topu
MKE 76/62mm Deniz Topu

76/62mm Deniz Topu Özellikleri ise şöyle:

  • Menzil: 16km
  • Namlu çapı: 76mm, boyu 4.700 mm
  • Su soğutma sistemli namlu
  • Atım hızı: Max. 80 atım/dk
  • Mühimmatsız ağırlık: 7.500 kg
  • Mühimmatlı ağırlık: 8.500 kg
  • Kapasite: 70 mühimmat, döner cephanelik

ÖNERİLEN İÇERİK: MKEK Yakın Hava Savunma Sistemi (CIWS) geliştiriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Güzel bir çalışma.inşallah diğer sistemlerde üretilir ülkemizde.Ben projelerde sıra dışı silah sistemleri de kullanılması taraftarıyım.Yani bir denizaltı hava füzesinide su altından atabilmeli,yada korvetlerde belli silah sistemlerine ek silahlarda olmalı.yani klasik dörtlü,Deniz topu,harpoon,torpido ve RAM a ek olarak stabilize makinalı toplar yada TrG300 çok namlulu silah sistemleride buluna bilmeli.çatışmada yüksek karşılık önemli.hatta çıkarma gemileride savaşa bilirlik oranına sahip olmalı.onlarada roket ve füze sistemleri takılmalı

Başa dön tuşu