ASFAT’tan Bir İlk: NFT Serisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin savunma sanayi devi ASFAT, Mayın Temizleme Teçhizatı MEMATT NFT Koleksiyonu’nu duyurdu. Savunma sanayi sektöründe bir ilke imza atan şirket, ilk defa dijital bir savunma sanayii içeriğini NFT teknolojisi ile lisansladı ve bu yeni teknolojik gelişmeyi resmi sosyal medya hesaplarından açıkladı.

Tüm dünyada yeni bir internet çağı olarak kabul edilen Web3 dönüşümünün başladığı bir dönemde adını artık daha sık duyduğumuz NFT çalışmalarına Türkiye’den savunma sanayi devi ASFAT da katıldı. Şirket sadece bir NFT koleksiyonu oluşturmanın ötesinde, MEMATT’a ait dijital içeriklere telif hakkı lisanslarını yerleştirerek geleceğin interneti olarak kabul edilen Web3 ekosisteminde şimdiden yerini aldı.

STM Banner

Tasarlanan NFT’ler arasında dünyanın ileri gelen mekanik mayın temizleme cihazlarından olan; Azerbaycan, Burkina Faso, Togo gibi ülkelere ihraç edilen MEMATT’ın 3 görsel çalışması bulunuyor. Koleksiyonun ilerleyen günlerde güncelleneceği ve Web3 çağı içerisinde diğer ASFAT projelerinin de yer alması için çalışmalara başlandığı açıklandı.

NFT – “non-fungible tokens’’ yani ‘‘değiştirelemeyen eşsiz token” dijital ortamlarda yer alan fotoğraf, tasarım, video, ses ve doküman türü dosyaların mülkiyet haklarının lisanslanarak blockchain sistemine işlenmesini sağlayan yeni bir teknoloji. NFT olarak işlenmiş çalışmalar birbirlerinin yerine geçemediği ve ya kopyalanamadığı için dijital dünyada orijinallik ve mülkiyet ispatı olarak kullanılabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASFAT’tan Togo’ya MEMATT İhracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu