Güney Kore ve Mısır Arasında K9 Thunder Obüsü Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore ve Mısır arasında K9 Thunder Obüsü için ihracat anlaşması imzalandı. Anlaşmanın bedeli 1.65 milyar dolar olarak belirtildi.

 

STM Banner

Mısır ve Güney Kore arasında uzun süredir müzakereleri devam eden K9 Obüsü alımında sona gelindi. K9 böylece ilk kez Afrika pazarına giriş yapmış oldu.

 

K9 Obüs’lerinin üreticisi Hanwha Defense ve Mısır Savunma Bakanlığı arasında imzalanan anlaşması bugüne kadar imzalanan en büyük K9 ihracatı anlaşması olma özelliğini taşıyor.

 

Anlaşma kapsamında K9 Obüs’leri Mısır’da üretilecek aynı zamanda teknoloji transferi de yapılacak. Üretim adedi ve tarihleri hakkında ise detay verilmedi.

 

K9’un İhracat Başarısı

 

Böylece K9 Obüsü toplamda 8 ülkeye ihraç edilmiş oldu. İhraç edilen diğer ülkeler ise şöyle: Türkiye, Polonya, Hindistan, Norveç, Finlandiya, Estonya ve Avustralya.

 

Dünya genelinde bugüne kadar üretilen K9 modellerinin sayısı ise 1.700’ü aşmış durumda.

Fırtına/Thunder Obüsü/Türkiye
Fırtına/Thunder Obüsü/Türkiye

 

Defense News’te yer alan özel habere göre Mısır Ordusuna toplamda 200 adet K9 Obüs’ü tedarik edilecek. Elbette bunların yanında K10 mühimmat ikmal aracı da yer alacak.

 

Üretimin büyük kısmı Mısır Devletine bağlı bir askeri fabrikada yürütülecek. İlk parti obüsler ise Hanwha Defense tarafından teslim edilecek.

 

K9 Obüsü’nün ihracat başarısı ise göz dolduruyor. Dünya obüs pazarının neredeyse yüzde 50’lik kısmı K9 ihracatlarından oluşuyor.

K9 Thunder Obüsü

 

360 derece dönebilen bir tarete sahip olan 47 tonluk K9 Obüsünün 40 km’lik atış menzili bulunuyor.

 

Otomatik atış kontrol sistemi ile donatılmış obüs, dakikada 6-8 obüs mermisi atabiliyor. Hareket halindeyken 60 saniye içinde ve sabit bir konumdan 30 saniye içinde ateş edebiliyor.

 

Mısır Kara Kuvvetlerinin envanterinde halihazırda A2, A3 ve A5 versiyonlarından oluşan ABD üretimi M109 Obüs’leri yer alıyor.

 

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kore’den Avustralya’ya Obüs İhracatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, YNA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu