Mısır’ın Su-35 Uçakları Hala Teslim Edilmedi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır’ın Mart 2019’da sipariş verdiği Su-35 savaş uçakları üretimleri tamamlanmasına rağmen hala teslim edilmedi. Bilgi Rus askeri kaynaklardan.

Savunma ve güvenlik alanları dahil pek çok alanda faaliyet kuran bir Rus araştırma kuruluşu olan Center for Analysis of Strategies and Technologies (CAST/bmpd) tarafından yayımlanan bir rapora göre Mısır’ın Su-35’leri hala teslim edilmedi.

STM Banner

Raporda 2021 yılının Rusya’nın uçak ihracatındaki en kötü yıllardan birisi olduğu kaydedilirken Mısır’la imzalanan 30 adetlik Su-35 savaş uçağı tedariki anlaşmasının hala sürüncemede olduğu vurgulandı.

Her ne kadar Rus basını belirli aralıklarla uçakların Mısır’a teslim edilmeye başlandığını iddia etse de bu iddiaların hiçbiri teyit edilemedi.

Su-35 Mısır
Su-35 Mısır

Komsomolsk-on-Amur Havacılık Fabrikası’nda (KnAAZ) 2020 yılı içerisinde 22, 2021 yılı içerisinde ise 8 adet Su-35 üretilmesi bekleniyordu. Nitekim fabrika bu uçakların üretimini de tamamladı ancak Mısır için üretilen uçakların hiçbiri hala teslim edilmedi. Raporda uçakların Komsomolsk-on-Amur ve Zhukovsky şehirlerinde muhafaza edildiği not edildi.

Uzmanlara göre teslimatların hala başlamamış olmasının nedeni ABD’nin Mısır’a yönelik CAATSA yaptırımları tehditleri. Mısır, Orta Doğu bölgesinde Su-35 savaş uçaklarını ilk teslim alması beklenen ülke idi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’nın Başı Su-35 Siparişleriyle Dertte


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, CAST

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu