Askeri casusluk soruşturmasında ikinci dalga

Roketsan-ATMACA-Banner

Ankara’da yürütülen “askeri casusluk” soruşturması kapsamında başlatılan ikinci dalga olarak gerçekleştirilen operasyonlarda hakkında yakalama kararı çıkartılan 9 kişiden 6’sı yakalandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında 27 Ocak’ta “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Temin ve Askeri Casusluk” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında 3’ü emekli asker 4 şüpheli yakalanıp tutuklanmıştı.

STM Banner

Operasyonda ele geçen dijital veriler TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinde görevli uzman polislerden oluşan analiz ekiplerince incelendi. Elde edilen veriler ve mesaj trafikleri satır satır incelendi. Çok sayıda “çok gizli” olduğu değerlendirilen mesajlaşma deşifre edildi.

TEM, Deniz Kuvvetleri ve MSB koordinesinde komisyon kuruldu

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre mesaj trafiklerinden elde edilen askeri ve stratejik bilgilerin gizlilik derecesini tespit etmek üzere TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde bir komisyon kuruldu.

Komisyon, “devletin gizli kalması gereken bilgilerinin zanlılar tarafından yabancı menşeli şirketlere aktarıldığını” teyit etti.

Devletin gizli bilgilerini yabancı şirketlere aktardılar

Komisyon “devletin gizli kalması gereken bilgilerinin” şüpheliler tarafından yabancı menşeili şirketlere aktarıldığını teyit etti.

2’si SSB çalışanı

Tutuklananların ifadeleri ve komisyon raporu doğrultusunda soruşturma genişletildi. 2’si SSB çalışanı, 1’i emekli albay, 1’i muvazzaf albay, 1’i muvazzaf yarbay, 1’i muvazzaf binbaşı, 3’ü özel sektör çalışanı 9 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı, şahıslardan 6’sı yakalandı.

Firari 3 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Casusluk

Soruşturmada ilk dalga

İlk soruşturma, Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki bilgilerin sızdırılmasına ilişkin başlatılmış ve ardından da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki bilgilerin sızdırılmasına ilişkin de bir soruşturma başlatılmıştı.

Bu soruşturma kapsamında ikisi emekli albay, biri astsubay, biri de özel şirket çalışanı toplamda 4 kişi gözaltına alınmış ve ardından mahkeme tarafından tutuklandıkları ilan edilmişti.

Yapılan incelemelerde şahıslardan cep telefonu, laptop gibi dijital verilerde kazıma yöntemi uygulandı zira cihazların içerisindeki veriler silinmişti. Yapılan kazıma çalışmasıyla birlikte çok sayıda mail, mesajlaşma ve yazışmayla karşılaşıldı. Gerçekleştirilen proje çalışmaları yine bu belgelerde yer alıyordu.

Belgelerin devletin gizli kalması gereken belgeleri olduğu tespit edilmiş ve yine bu belgelerin savunma Sanayii alanında da önemli olduğu ve yabancı firmalara aktarıldığı tespit edilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ankara’da savunma sanayi casusluk operasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST, Anadolu Ajansı, CNN

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu