Ankara’da savunma sanayi casusluk operasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Ankara’da; içerisinde askerlerin de bulunduğu bir ekibe, savunma sanayi casusluk suçu sebebi ile terörle mücadele birimleri tarafından operasyon gerçekleştirdi.

Ankara’da, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin ederek açıkladıkları tespit edilen 2 emekli albay, 1 astsubay, 1 sivil kişi gözaltına alındı. Söz konusu şahısların, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire’sinde sorgularının devam ettiği açıklandı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre söz konusu şahıslar, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yürütülen savunma sanayii projeleriyle ilgili olarak bilgi sızdırdılar. Gözaltına alınan askerlerin, görevden el çektirilmeleri üzerine emekliliklerini istedikleri öğrenildi.

Savcılık, şüphelilerin irtibatları ile ilgili yaptığı araştırmada kritik bir bilgiye ulaştı. Şüphelilerin 12 Ocak’ta savunma sanayindeki bilgileri sızdırdıkları gerekçesiyle yapılan operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden biri ile irtibatları tespit edildi. Bu kişinin gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenilirken, bu sabah yapılan casusluk operasyonda emekli 2 albay, bir astsubay ile birlikte tekrar gözaltına alındı.

Şüphelilerin Deniz Kuvvetleri’ne ait yeni geliştirilen helikopter, gemi ve silah sistemlerine ait bilgileri sızdırdıkları belirlendi. Şüphelilerin ifade alma işlemlerinin Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’nde devam ettiği öğrenildi.

Önerilen İçerik: Savunma sanayi casusluk davasında tutuklama


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu