Türk Askeri Gemi İnşa Sanayiinin Dünü ve Bugünü

Roketsan-ATMACA-Banner

İTÜ SAVTEK’in “Savunma Teknolojileri Günleri 2021” başlıklı panelinde konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Deniz Araçları Daire Başkanı Alper KÖSE, önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı İTÜ SAVTEK Kulübünün organize ettiği “Savunma Teknolojileri Günleri 2021” başlıklı panelinde konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Deniz Araçları Daire Başkanı Alper KÖSE, Türk Deniz Kuvvetleri envanterine sunulan gemilerin üretim sürecini dünü ve bugünüyle karşılaştırdı.

STM Banner

SSB Deniz Araçları Daire Başkanı Alper KÖSE: “Askeri Gemi İnşa Sanayinin Dünü ve Bugünü hakkında kısa bir karşılaştırma yapmak istiyorum. Gemi üretim sürecini eskiden nasıl yapıyorduk? Bugün nasıl yapıyoruz? Ya da eskiden neleri yapamıyorduk, bugün neleri yapabiliyoruz şeklinde açıklamak istiyorum:

Tasarım Faaliyeti

“Örneğin tasarım faaliyetinde tasarım kabiliyetimiz çok kısıtlıydı lakin bugün kendi milli özgün tasarımlarımızı yapabiliyoruz. Hem de gerçekten çok başarılı bir şekilde bu ürünleri ortaya çıkartabiliyoruz. Öyle ki kendi tasarladığımız ürünleri artık ihraç eder konuma gelmiş bulunmaktayız.”

Gemi İnşa Süreci

“Gemi inşa sürecinde detay tasarımları eskiden biz yapmıyorduk, bize tasarımlar veriliyordu ve biz de inşa ediyorduk. Şimdi ise detay çizimleri de kendimiz yapıyoruz. En ince ayrıntısına kadar çizimler hazırlanıyor, tüm tasarımlar tamamlanıyor ve istediğimiz gibi bu tasarımlar üzerinde oynayabiliyoruz, değiştirebiliyoruz ve başka bir projede kullanabiliyoruz.”

Ukrayna MİLGEM

Sistem/Alt Sistem Tedarikleri

“Önceden bize belirli sistemleri verirlerdi ve biz o sistemler yerine başka bir sistemi istediğimizde izin vermezlerdi. Kuvvet taleplerini tam karşılığı ile alamıyordu. Şimdi ise bu durum öyle değil, biz ne istediğimizi kendimiz söylüyoruz ve bunu büyük ölçüde yurt içinde yaptırıyoruz. Artık bu sistemleri biz belirliyoruz.”

Sistem Entegrasyonu

“Yapamadığımız sistemler vardı, şimdi öyle bir sorunumuz bulunmuyor.”

Ana Tahrik Sistemleri

“Ana tahrik sistemleri bize anahtar teslim verilirdi ve biz buna müdahale edemezdik. Lakin şimdi öyle değil, hem müdahale ediyoruz ne ihtiyacımızın olduğunu söylüyoruz hem de bir çok parçayı yerli yapıyoruz. Hatta yakın bir gelecekte kendi gemimizde kendi tahrik sistemlerimizi kullanacağımızı düşünüyorum. Bu noktada devam eden çalışmalarımız var ve şu anda detay vermek için erken ama biz bu konudan çok umutluyuz.”

MİLGEM-TCG-BÜYÜKADA
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

Silah Sistemleri

“Silah sistemleri konusunda STAMP/STOMP, Yakın Hava Savunma Sistemleri (Gökdeniz gibi), Atmaca Gemisavar füzemiz gibi kritik sistemler yerli olarak yapılmakta.”

 

Sualtı Sistemleri

“Sualtı sistemlerinde, özellikle, sonar konusunda artık yerli sistemler kullanıyoruz ve bu konuda da ciddi bir rekabet var yerli sanayide. Sualtı sistemlerinde başarılı ihracatlar da yapılmakta.”

Alt Sistemler

“Atış kontrol ve savaş destek sistemleri, arama tespit ve seyir sistemleri, entegre muharebe sistemleri gibi kritik ürünler önceden hep hazır alımı yapılan sistemlerdi ama artık kendi sanayimizin tasarlayıp ürettiği ve hatta ihraç edilecek boyuta gelen sistemlerdir. Amacımız bu sistemlerin sayısını artırmaktır. ” ifadelerini kullandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu