ASELSAN’ın Yerli AESA Radar Program Takvimi açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) Radar sistemlerine ilişkin program takvimi paylaşıldı. Yerli AESA Radarlar, bu yıldan itibaren görücüye çıkıyor.

ASELSAN Radar Sistemleri Mühendisliği Direktörü Muhammet Mustafa AKKUL, İTÜ SAVTEK tarafından düzenlenen ve SavunmaSanayiST.com’un da Basın Sponsoru olduğu STG’21 etkinliğinde, önemli açıklamalarda bulundu. AKKUL, ASELSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) Radar sistemlerine ilişkin program takvimini paylaştı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre ASELSAN, halihazırda AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, F-16 Fighting Falcon ve Milli Muharip Uçak (MMU) için AESA teknolojisine sahip radarlar geliştiriliyor. Geliştirilen bu sistemlerinden AKINCI İHA’ya ait olan 2021, F-16’ya ait olan 2022 ve MMU’ya ait olan ise 2026 yılında teslim edilecek. MMU için geliştirilen AESA Radar, Milli Muharip Uçak Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS) adı altındaki oldukça gelişmiş bir yapı içerisinde bulunacak.

Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR

ASELSAN tarafından yürütülen AESA Projeleri ile ilgili olarak geçtiğimiz aylarda SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, “AESA radarda da çalışmalar devam ediyor. Çok kısa sürede AESA radarı, F-16’larımıza takmış olacağız ki bu iki çalışma da yine bizim Milli Muharip Uçak konusunda atmamız gerek adımlardı. Böylece ön almış olduk. F-16’ların da bu anlamda modernize edilmesi hatta yapısal ve aviyonik modernizasyonlarının da yapılması, uçakların ömrünü daha da uzatacaktır diye düşünüyoruz.

Bu AESA radar, aşama aşama gidecek. Nihai aşaması birkaç yıl sonra son bulacak ama ilk modeller, havacılıkta olduğu gibi geliştirile geliştirile devam edecek.” ifadelerine yer vermişti.

Ayrıca yine edinilen bilgiye göre AESA Radar ile donatılacak bir başka hava aracının ise HÜRJET olması planlanıyor. HÜRJET’in AESA Radarının ise F-16 AESA Radar ile aynı olacağı değerlendirilmekte.

HÜRJET’e AESA Radar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu