Askeri ve sivil gemilere HeliPLAT sertifikasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin kara ve deniz platformlarında bulunan helikopter pisti test, inşa ve sertifikasyon ihtiyaçlarının milli imkanlarla giderilmesi için kurulan HeliPLAT şirketi, çalışmalarına başarıyla devam ediyor. Bu kapsamda; sertifikasyon mühendislik muayene, proje inşa, test ve eğitim hizmetleri veren şirket, şu ana kadar birçok askeri ve sivil platformun bu tip ihtiyaçlarını karşılamış durumda.

Türk Loydu ile imzalamış olduğu iş birliği protokolü kapsamında; yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirilecek helikopter platformu sertifika/ruhsatlama isterleri kapsamındaki testlerde Türk Loydu’nun da katılımıyla platformların uygunluklarını belgeleyen şirket, savunma sanayiinde kullanılacak tüm helikopter platformlarının gereken uygunluk belgelerine dışarıya bağımlı olmadan kavuşabilmelerini sağlıyor.

STM Banner
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın üst düzey temsilcileri, Deniz Sistemleri Semineri’nde, HeliPLAT yetkilileriyle.

Şirketin tamamlanan projeleri arasında; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen TCG ALEMDAR (A-582) ve TCG IŞIN (A-583) Kurtarma ve Yedekleme Gemileri (KURYED), TCG BAYRAKTAR (L-402) ve TCG SANCAKTAR (L-403) Tank Çıkarma Gemileri (LST) ile Türkiye Petrolleri’ne ait BARBAROS Sismik Araştırma Gemisi, FATİH ve YAVUZ Sondaj Gemileri bulunuyor. DIMDEG (Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi) ve Katar donanması için Anadolu Tersanesinde inşa edilecek olan 2 adet eğitim gemisi helikopter platformunun sertifikasyon süreci de HeliPLAT tarafından yönetilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu