ATAK helikopterleri Irak’taki teröristlerin kabusu oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, Irak’ın Kuzeyi Haftanin’deki Kiri T. üs bölgesine saldırıda bulunan teröristleri avladı.

T.C. Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın Kuzeyi Haftanin’deki Kiri T. üs bölgesine bu gün sabah saatlerinde bölücü terör örgütü mensuplarınca ağır silahlar ile gerçekleştirilen, bir askerin şehit olduğu ve üç askerin ise yaralandığı saldırıya ilişkin basın açıklamasında bulundu.

STM Banner

Kiri Tepe Üs Bölgesi’ne yönelik taciz atışlarının ardından alarm durumuna geçen kahraman komandoların, taciz atışlarına hemen karşılık verdiği vurgulanan açıklamada metninde, “Üs bölgesinde konuşlu ateş destek silahları ile bölgede tespit edilen ve teröristlerce daha önce kullanıldığı bilinen yaklaşma/kaçış yolları ve muhtemel havan mevzileri derhal yoğun şekilde ateş altına alınmıştır.  Teröristlerin ateş altına alınması faaliyetine yurt içinde ve dışında bulunan uzun menzilli diğer ateş destek vasıtalarımız da destek vermiştir. Gözetleme vasıtalarından, yapılan yoğun ve isabetli atışlar neticesinde teröristlerin bölgeden kaçmaya çalıştığı tespit edilmiştir.

Bu faaliyetlerle koordineli olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait F-16 uçaklarımız derhal görevlendirilmiş, yer birlikler tarafından tespit edilen planlı ve plansız hedefler ile teröristlerin kaçış istikametleri ateş altına alınmıştır. Uçakların ayrılmasının akabinde bölgede kalan terörist unsurların takibi ve imhası için Atak helikopter kolu bölgeye intikal ederek tespit edilen hedefler ateş altına alınmıştır.

Ateş destek vasıtaları, F-16 uçakları ve taarruz helikopter atışları neticesinde 12 bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

İlk kez ABD üretimi AH-1 serisi Cobra helikopterleri vasıtasıyla taarruz helikopterleriyle tanışan Türk Kara Kuvvetleri, şu ana kadar 50 adet teslim almış olduğu ve TUSAŞ tarafından milli imkanlarla üretilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri ile taarruz helikopter kapasitesini her geçen gün genişletiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu