VT-4’e yeni patlayıcılı reaktif zırh

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin’in son model tankı VT-4, geçtiğimiz günlerde tandem savaş başlıklarına karşı daha fazla koruma sağlayan yeni ERA zırhı ile görüntülendi.

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen VT-4 (MBT-2000) Ana Muharebe Tankı (AMT), geçtiğimiz günlerde 85mm kalınlığında olan ve içerisinde C4 patlayıcı bulunan Level FY-IV ERA (Patlayıcılı Reaktif Zırh) blokları ile görüntülendi.

STM Banner

Çelik konstrüksiyon üzerine kompozit zırh ile kaplı olan VT-4, ilk modelinde HEAT (High-Explosive Anti-Tank) ile APFSDS (Armour-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot) mühimmatlarına karşı koruma sağlayan Level FY-2 ERA donatılmıştı.

Çin’in, HEAT mühimmatına karşı korumalı FY-I; HEAT ve APFSDS mühimmatına karşı korumalı FY-II; HEAT, APFSDS ve tandem savaş başlığı mühimmatına karşı korumalı FY-III ile FY- IV Reaktif Zırh çeşitleri bulunmaktadır.

Tandem savaş başlıkları, zırhlı bir aracı (çoğunlukla tanklar) tanksavar mühimmatlara karşı korumak için tasarlanmış reaktif zırhlara karşı etkilidirler. İlk aşamada reaktif zırha etki eden ilk başlık zırhı etkisiz hale getirirken ikinci başlık tankın zırhına etki ederek tankı etkisiz hale getirmeye çalışır.

 Önerilen İçerik:    Pakistan, VT-4 Tanklarını teslim almaya başladı  


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu