ATAK Helikopterlerinin Yerli Burun Topunda Testler Başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin yerli taarruz ve taktik keşif helikopteri T-129 ATAK, milli imkanlarla geliştirilen burun topu ile artık daha da güçlenecek.

Düzce’de Sarsılmaz Silah Fabrikası ile TR Mekatronik Sistemler’de incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 milimetrelik 3 namlulu burun topu, 2022’de Atak’a entegre edileceğini duyurdu.

STM Banner

Atak’ta kullanılacak burun topunun ilk atışlarına 2022’de başlanacağını kaydeden Bakan Varank, “Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız. Burada elde ettiğimiz teknoloji ile çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz.” dedi.

Bakan Varank’ın 20 mm’lik burun topu hakkındaki açıklamaları:

“Sarsılmaz ziyaretimiz çerçevesinde TUSAŞ ile Sarsılmaz’ın ortak şirketi olan TR Mekatronik’i de ziyaret ediyoruz. Bu firma, Atak helikopterlerinin burun topu dediğimiz 20 milimetrelik makineli tüfeklerini üretmek üzere kurulmuş bir firma. Bu toplar, yüksek hassasiyette ve ihracat kısıtına tabi toplar. Yani bunları almak istediğinizde dahi ülkeler bu topları satmıyorlar. İşte Sarsılmaz ve TUSAŞ bir birlikteliğe gitti ve burun toplarını yerli ve milli üretmek üzere bir şirket kurdular.”

Entegrasyon 2022’de

20 mm’lik burun topu projesinin 2018’den beri devam ettiğini vurgulayan Varank, yerli burun toplarının ilk atışlarının 2022 yılı içerisinde başlayacağını kaydetti. Bakan Varank, test atışlarının ardından yerli burun topunun yine 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerine entegre edilmeye başlanacağını aktardı.

İhracat Potansiyeli

“Bu hem kendi ihtiyaçlarımızı giderme anlamında hem de ciddi bir ihracat potansiyeli var.  Hem Atak helikopterleri ile birlikte hem de ayrı ihracat potansiyeli taşıması açısından çok önemli ve değerli bir proje. Ben bu projede çalışan bütün mühendis arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birini burada karşılıyorlar ama aynı zamanda burada elde ettiğimiz teknoloji ile çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz. İnşallah Türkiye’ye de ciddi katkı sağlayacak.

TR Mekatronik Genel Müdürvekili Cengiz Tendürüs, döner namlulu olan burun topunun dakikada 750 atım yaptığını ifade ederek “Tamamen yerli olanaklarla geliştirdiğimiz top, herhangi bir ihracat lisansına tabi değildir. Prototip üretimlerimiz devam etmekte. Ocak’ta atış testlerine başlayacağız. Nisan ayında helikopter entegrasyonunu, Temmuz’da da helikopter üzerinde atış testlerini planlamaktayız.” dedi.

Tendürüs, yaklaşık 250 Türk mühendisle geliştirilen çok namlulu topun yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası olmadığının da altını çizdi.

“İhracat İçin 30 Adet Top Teslim Edilecek”

Atak helikopterinin silah ve toplarını TRMekatronik olarak geliştirmeye başladıklarını kaydeden Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Aliş, “Önümüzdeki yıl ihraç edilecek Atak helikopterinin ilk 30 adet topunun teslimatını yapacağız. Tamamen Türk mühendislerinin ürünü, yerli ve milli olarak üretilecek bu ürünümüz sayesinde silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacına cevap vererek dışarıya döviz ödenmesinin önüne geçeceğimiz gibi yapacağımız ihracatla da cari açığın kapanmasında etkili bir rol oynayacağız.” diye konuştu.

TR Mekatronik, Sarsılmaz-TUSAŞ ortaklığı ile Atak helikopterinin önündeki 20 milimetrelik döner namlulu silah sistemi üretmek için kuruldu. Silah sistemleri, Sarsılmaz’ın inşa ettiği, Türkiye’nin yer altındaki top atışlarının da yapılabileceği tek 200 metrelik poligonun tamamlanmasının ardından kalifikasyon testleri başlayacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler’in İlk T129 ATAK’larrı Teslim Ediliyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu