Filipinler’in İlk T129 ATAK’ları Teslim Ediliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler’in ilk T129 ATAK helikopterleri Aralık ayında teslim ediliyor. Açıklama Filipinler tarafından geldi.

Filipinler Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Allen Paredes tarafından yapılan açıklamaya göre Filipinler’in Türkiye’den sipariş verdiği 6 adet T129 ATAK helikopterin ilk partisinin teslimatları gelecek ay içerisinde başlayacak.

STM Banner

Paredes, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Ölümcül… bu Aralık ayında geliyor. Filipinler Hava Kuvvetlerinin T129 ATAK helikopteri” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 280 milyon ABD Doları bedel ile 6 adet ATAK helikopterinin satışının gerçekleştirildiği Filipinler, Türkiye’nin ardından ATAK helikopterlerini kullanmaya başlayan ilk yabancı ülke olacak.

T129 ATAK/Brezilya
T129 ATAK/Brezilya

Bir süredir ABD’nin ihracat izni vermemesi sebebi ile donuk halde bekleyen Filipinler T129 ATAK Programı, söz konusu izinin çıkmasıyla hız kazanmıştı. Merhum TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada; ABD’nin, Filipinler’e ATAK ihracatı gerçekleştirilmesi için gerekli ihracat izinlerini verdiği açıklanmıştı.

T129 ATAK Helikopteri

T129 ATAK; 500 adet 20 milimetrelik top mühimmatı, 16 adet Roketsan CİRİT Füzesi, 8 adet L-UMTAS veya UMTAS Füzesi, 8 adet Stinger Füzesi veya 76 adet 70 milimetrelik roketle teçhiz edilebilmektedir.

Helikopter gücünü, her biri 1.373 shp’lik iki adet LHTEC-CTS800-4A Turboşaft Motoru’ndan almaktadır. Azami 281 km/sa hıza ulaşabilen helikopter; 3 saat havada kalış süresine, 537 kilometre menzile ve 15.000ft irtifa tavanına sahiptir.

Filipinler’e ilaveten Türkiye, Pakistan ile de T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatına yönelik bir anlaşma imzalamıştır. Söz konusu anlaşma, yürürlüğe girmek için halihazırda ABD’nin ihracat iznini beklemektedir. Eğer ABD söz konusu izni vermez ise Pakistan, Çin’den helikopter tedarik edebilir. Bu da NATO’nun değerleriyle zıtlaşan bir durum.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler T129 ATAK Programında artık eğitim zamanı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, PNA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu