Milli Gemisavar Füzesi ATMACA Blok-I envantere alınıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilen ATMACA Blok-I Gemisavar Füzesi, bu yıl içeresinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınacak.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Önümüzdeki sadece birkaç yıl, üzerinde çalıştığımız çok önemli projelerin de sonuçlandırıldığı bir dönem olacak. Türkiye’nin ilk deniz füzesi ATMACA’yı, bu yıl envantere alacağız.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

MİLGEM Korveti’nden ateşlendi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın gemisavar füze ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için ATMACA Güdümlü Mermi G/M Projesi, 2009 yılında başlatılmıştı. Bu kapsamda Roketsan ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve ArMerKom alt yükleniciliğinde geliştirilen Aktif Radar Arayıcı Başlığa (AR) sahip 200+ kilometre menzilli ATMACA BLOK-I Füzesi, kapsamlı test faaliyetlerinin ardından Kasım 2019 tarihinde, MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden başarıyla ateşlendi.

ATMACA Güdümlü Mermi G/M Projesi kapsamında, Aktif Radar ve Orta Dalga Kızılötesi Arayıcı Başlığa (AR+MWIR ) sahip olacak ATMACA BLOK-II Gemisavar Füzesi geliştirilmesi de kararlaştırılmıştır. ATMACA BLOK-II; fırlatılış anından itibaren aktif radar güdüm, terminal aşamada ise MWIR güdüm ile hedefini imha edecektir. Böylelikle ATMACA BLOK-II’nin başarı seviyesi, hem radar karşı tedbir sistemlerinden etkilenmeyecek olması hem de hedef platformu istenilen bölgeden vurabilecek olması sebebiyle daha yüksek olacaktır. ATMACA BLOK-II için ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen MWIR başlığın test faaliyetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Portalı’ndan edinilen bilgiye göre başlatılmıştır.

ATMACA FÜZESİ

ATMACA Gemisavar Füzesi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 140 kilometre menzilli Harpoon BLOK-I ve Harpoon BLOK-II (ABD) Gemisavar Füzelerinin yerini alacak olan ATMACA BLOK-I/BLOK-II Gemisavar Füzeleri, 200+ kilometre menzile sahiptirler.

ATMACA Gemisavar Füzesi; düşük radar kesit alanına sahip olması ve Super Sea Skimming yani su sathına yakın uçuş yapabilmesi sebebiyle, hedef platform tarafından ancak 18-20 kilometre mesafeden tespit edilebilmektedir. ATMACA’nın hızı 0.85 Mach olarak baz alındığında, bu durum, hedef geminin mürettebatına çok kısıtlı bir reaksiyon süresi tanımaktadır. Bu sebepten ötürü, ATMACA tarafından hedef alınan platformun, ATMACA’yı kolay kolay bertaraf edemeyeceği düşünülmektedir. ATMACA BLOK-II ile bu durum, çok daha zorlaşacaktır.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, “Gelişmiş 3B Görev Planlama” özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde ATMACA operatörü mürettebat, ATMACA’nın hedefine giderken izleyeceği rotayı önceden planlayabiliyor ve rota bacakları ekleyebiliyor. Hedef platformun Ege denizinde yer alan bir adanın arkasında bulunduğunu düşünürsek; fırlatılışından itibaren Super Sea Skimming özellikle seyir alan ATMACA, hedef platformun önünde yer alan adanın etrafından dolaşabilmekte veya ani bir şekilde yükselme-alçalma yaparak hedefi imha edebilmektedir. Aynı zamanda Meteksan Savunma tarafından geliştirilen KEMENT Taktik Veri Bağı’na sahip olan ATMACA, fırlatılıştan sonra dahi rota bilgisi güncelleme yapabilmektedir.

Önerilen İçerik:

ATMACA Gemisavar Füzesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu