Japonya Aegis Ashore kurulumundan vazgeçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya Savunma Bakanlığı, Aegis Ashore Kara Konuşlu Anti-Balistik Füze (ABM) Sistemi kurulumundan vazgeçtiğini açıkladı.

Savunma Bakanı Tara Kono tarafından yapılan açıklamada, “Kara tabanlı füze savunma sistemi (Aegis Ashore) kurulumunu, maliyet ve teknik sorunlarla bağlantılı olarak durduruyoruz. Bu plandan vazgeçmemizin sebebi ekonomik ve tekniktir. Füzeler pahalı ve Japonya bütçesi yetersizdir.” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

Söz konusu kurulumu durdurma kararı, Akita şehrinin sakinleri ile Yamaguchi Eyaletinin Abu bölgesinin sakinlerinin, bölgelerinde Aegis ABM sisteminin kurulumuna karşı çıkmasından sonra geldi. Bölge sakinleri, füze savunma sisteminin gürültüsü ile radyasyonundan endişe duyuyordu.

Japonya’nın Aegis Ashore sistemini kurma amacı, Kuzey Kore ile Çin’in balistik füze tehditlerine koruma sağlamak ve Japon Donanması’nın Aegis donanımlı muhriplerinin yükünü azaltmaktı.

AEGIS SPY-1

Aegis

AEGIS, Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen bir Balistik Füze Savunma Sistemidir. AEGIS Sistemi entegre edilen deniz platformları veya karadaki yapılar (AEGIS Ashore), kısa ve orta menzilli balistik füzeleri tespit, teşhis, takip ve imha edecek sistemlerle donatılmıştır. ABD Savunma Bakanlığı’nın Füze Savunma Ajansı’na bağlı bir program olan AEGIS, ABD’nin ulusal füze savunma stratejisinin bir parçasıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu