ATMACA ile deniz muharebelerinde yeni bir dönem başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ve günümüz teknolojisinin kazanımlarını bünyesinde barındıran ATMACA Güdümlü Mermisi ile satıhtan satha füzeler alanında yeni bir dönem başlıyor. Roketsan’ın, ilk defa 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında sergilediği özgün ürünlerinden biri olan ATMACA; uzun menzili, düşük izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile modern donanma platformlarında hizmete hazır bir silah sistemi olarak adından söz ettiriyor.

Her türlü hava şartında kullanılabilen modern bir güdümlü mermi olan ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yetenekleri ve ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor.

STM Banner

Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor. 220 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

ATMACA, yapısal tasarımı ile de fark yaratıyor. Güdümlü mermi, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltması ve yapısal dayanımın arttırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve füzenin üretiminde, bu teknolojilerden azami ölçüde yararlanıldı.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşmeyle seri üretim çalışmaları başlayan ATMACA güdümlü mermisinin, Deniz Kuvvetleri envanterindeki platformlara entegrasyon çalışmaları da bir taraftan sürdürülüyor. İlk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilecek ATMACA Silah Sistemi ile yapılacak atışlı testlerin yakın dönemde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Roketsan, ATMACA Güdümlü Mermisi ile gemilerin vurucu gücünü oluşturacak kritik bir sistemin de tedarikçisi haline geleceğini belirtti: “Dünya üzerinde ATMACA ile aynı sınıfta yer alan, sadece bir elin parmakları kadar farklı çözüm bulunuyor. ATMACA ile böylesine özel bir alanda rekabet edebilecek, modern, yenilikçi ve özel bir güdümlü mermi geliştirdik. Böylece Türkiye olarak, MİLGEM gibi deniz platformlarının yanı sıra bu platformların en önemli vurucu gücünü oluşturan güdümlü mermileri de sağlayabilecek seviyeye ulaştık.”

ATMACA’nın Teknik Özellikleri

Uzunluk 4,8 m
Ağırlık800 kg
Menzil> 200 km
Güdüm ANS* + KKS* + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
Harp Başlığı TipiYüksek Patlayıcılı

Penetrasyon Etkili

Harp Başlığı Ağırlığı250 kg
Arayıcı BaşlıkAktif RF

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu