Roketsan’dan Drone’lara karşı yeni sistem: ALKA

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS), 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında görücüye çıktı.

Hedefe özel olarak imal edilen, üzerlerinde çeşitli faydalı yükler taşıyabilen, farklı güdüm çözümleriyle seyir özelliği kazandırılmış mini/mikro insansız hava araçları (İHA) ve meskun mahallerdeki bombalı tuzaklar ile yol kenarlarına yerleştirilen el yapımı patlayıcıların (EYP) güvenli menzilde durdurulması ya da imha edilmesi için Roketsan tarafından geliştirilen ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS), 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı esnasında tanıtıldı.

STM Banner

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA YESS, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki drone’ların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de drone’ların, drone sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların (EYP’ler) güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hâle getiriyor. Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi (EKS) ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi (ETS) sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

Hedef Drone’ların tespiti için Meteksan Savunma tarafından geliştirilen RETİNAR-FAR adlı radar sistemini kullanan ALKA YESS, 5-6 kilometreden tespit ettiği yüksek hızlı hedefi (150km/sa), yüksek hassasiyetle (1 kilometrede 8mm) takip edebiliyor. Çoklu hedef takibi yapma yeteneğine sahip olan sistem, hedef drone’u; Elektromanyetik Karıştırma Sistemiyle (EKS) 4 kilometreden karıştırabiliyor ve  Lazer Sistemiyle 500 metreden imha edebiliyor. ALKA, geliştirme çalışmaları devam etmekte olan Elektronik Tahrip Sistemiyle (ETS), 1 kilometre menzile kadar etkili imha yeteneğine sahip olabilecek.

Meskun mahal operasyonlarında, sabit üs ve binalarda, stratejik tesislerde, havaalanlarında ve 4×4 araç sayesinde mobil olarak kullanılabilen ALKA YESS;

  • Radarın tespit ettiği hedef otomatik yönlenebilme,
    Yapay zeka ile görüntü üzerinden otomatik hedef tespiti ve takibi,
    Çoklu Hedef Takibi,
  • Gece-Gündüz görev yapabilme yeteneği,
  • Sür İHA sistemlerine karşı etkinlik özellikleriyle dikkat çekmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu