Avustralya Ordusu artık Elbit BMS’lerini kullanmayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Ordusu tarafından aktif şekilde kullanılan Elbit Systems Australia üretimi Savaş Yönetim Sistemi’nin kullanımı, bu ayın ortasından itibaren durdurulacak.

Avustralya merkezli savunma gazetesi olan ADM’nin haberine göre; Avustralya Ordusu, Mayıs ayının ortasından itibaren Avustralya Ordusu’nun mevcut sistemlerinde kullanılan Elbit Systems üretimi Savaş Yönetim Sistemi (Battle Management Systems – BMS)’nin kullanımını durduracak. Ayrıca habere göre Ordu, Elbit Systems’e kararın gerekçesine ilişkin herhangi bir sebep göstermeden kullanımın durdurulacağını da iletti.

STM Banner

Avustralya Savunma Bakanlığı, bu sistemin yerini alacak geçici bir çözüm getirmenin kısa bir zamanda mevcut imkanlar dahilinde mümkün olmadığını belirtti. Ayrıca Elbit Systems Australia programı kapsamında bu ayın başlarında, kabiliyet unsurlarının yükseltilmesini kapsayan birkaç milyon dolarlık bir devam ettirme sözleşmesi imzalanmıştı.

İki taraftan da bu olayın nedeniyle ilgili net bir açıklama yapılmasa da Avustralya’nın bu kararında, şu iki meselenin ana etken olduğu üzerinde duruluyor:

  1. Elbit Systems’ın savaş yönetim sisteminde, casus yazılım keşfedildi.

2. Elbit Systems, bu alanda tekel konumda olmasını suistimal etti.

Avustralya Savunma Bakanlığı son on yılda programa 1 milyar dolar değerinde yatırım sağlamıştı. 2017’deki son sözleşme bile 1.4 milyar dolar değerindeydi. Program sayesinde ülke çapında yaklaşık 190 yüksek vasıflı çalışana da istihdam sağlanmıştı. Programı destekleyen önemli bir yerel KOBİ işgücü de mevcuttu.

Karara dair henüz Savunma Bakanlığı’ndan ve Elbit Systems Australia’dan ek bir açıklama gelmedi.

Elbit Systems Australia BMS

BMS, askeri harekatların dijital omurgasını oluşturmaktadır. Avusturalya Ordusu’na Land 200 adı altında teslim edilen sistem aşağıdaki projelerin birleşimidir:

  • Land 75 Faz 3.2 ve Faz 3.3. Muharebe Alanı Komuta Destek Sistemi (BCSS)
  • Land 75 Faz 3.4. Savaş Yönetim Sistemi – Monteli (BMS-M)
  • Land 125 Faz 3. Savaş Yönetim Sistemi – Demonte (BMS-D)

BMS; Land 75 Faz 3.4, Land 125 Faz 3A ve JP 2072 Faz 1 projeleri tarafından ortaklaşa sunulan Savaş Grubu ve Alt Komuta, Kontrol ve İletişim Sistemi (BGC3)’nin merkezi bileşenlerinin bütünüdür. Mobil, veri yetenekli bir iletişim sistemi içermektedir. Ayrıca BCSS ve diğer Land BMS türleri ile muharebe bilgilerini de paylaşabilir.

Program, Avustralya Ulusal Denetim Ofisi (ANAO)’nce incelemeye tabi tutulmuş ve 2019’da neredeyse mükemmele yakın sonuçlar elde edilmişti.

Avustralya Savunma Bakanlığı, geçen yıl Ekim ayında komite onay süreçlerindeki genel hareketlilik ve COVID-19 nedeniyle Land 200 Faz 3 Muharebe Alanı Komuta Sistemi için onayın 12 ay süre ile Şubat 2022’ye kadar ertelenmesi için hükümete başvurmuştu.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsveç’ten BvS10 filosuna ek 127 adet araç daha


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

REVİZE: 12.05.2021

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Anlaşılan israil tarafından digital olarak işgal edildiklerini fark etmişler. İşte böyle olur. Her şey bir yana özellikle yazılım size ait değilse bunlar kaçınılmaz oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu