Avustralya’dan MQ-4C Triton siparişi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

ABD merkezli Northrop Grumman şirketi, Avustralya Silahlı Kuvvetleri’ne MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı (İHA) tedariki ile ilgili olarak yeni bir sipariş aldı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sipariş, Avustralya Silahlı Kuvvetleri için üç adet MQ-4C Trition İnsansız Hava Aracı, iki adet yer kontrol istasyonu ve bir adet ileri işletim üssü tedarikini kapsıyor. Toplam değeri 333.4 milyon ABD Doları olan sözleşme kapsamında ana yüklenici Northrop Grumman, çalışmaları Nisan 2025’e kadar sürdürecek.

MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı (İHA)

Northrop Grumman tarafından geliştirilen MQ-4C Triton İHA, geniş okyanus ve kıyı bölgelerinde gerçek zamanlı istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) desteği sağlamaktadır.

Global Hawk üzerinden geliştirilen MQ-4C, 360 derece kapsama sağlayan bir görev sensör paketi ile donatılmıştır. Sadece ABD Donanmasından 70 adet sipariş alan Triton İHA; 16+ km irtifada, 24 saat havada kalabilmekte ve 8.200 mil uçabilmektedir. İHA; ISR devriyesi, istihbarat, arama kurtarma ve telsiz rölesi gibi birçok görevi icra edebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu