Güney Kore’den AEW&C için 1.32 milyar dolar bütçe

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Silah Tedarik Ajansı, hava gözetim yeteneklerini artırma çabalarının bir parçası olarak Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı (AEW&C) tedarik edecek.

Bu kapsamda Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) tarafından gelecek yıl, 1.32 milyar ABD Doları bütçe ile 2027 yılına kadar yurtdışından AEW&C uçaklarının tedarik edilmesini kapsayan bir proje başlatılacak. Halihazırda Güney Kore Silahlı Kuvvetleri envanterinde dört adet Boeing 737 AEW&C uçağı bulunuyor. Ordu, iki adet AEW&C uçağı daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

STM Banner

Bir DAPA yetkilisi, “Proje, komşu ülkeler tarafından artan güvenlik tehditlerine daha iyi karşı koymayı ve olası gözetim eksikliklerini en aza indirmeyi amaçlıyor.” dedi.

HİK

Boeing 737 platformu üzerine kurulu olan AEW&C uçakları; 370+ kilometre menzile sahip Çok Rollü Elektronik Taramalı Radar’a (MESA), hava ve deniz tarama modlarına, 550+ kilometre menzilli dost-düşman tanımlama (IFF) sistemine, 41.000ft işletimsel irtifa tavanına, 10 kişilik görev ekibine, 2 kişilik uçuş ekibine ve 18 saate kadar (yakıt ikmali ile) havada kalış süresine sahiptir. Bu uçaklarla yaklaşık 400 kilometre çapında bir harekat sahasında yer alan öncelikle hava araçları ve hava savunma sistemleri ana harekat merkezi ile koordine edilerek dost ve düşman olarak tanımlanır. Düşman olarak tanımlanan unsurların hareketleri sürekli gözlenerek dost hava savunma uçak/silah sistemlerine aktarılır ve yine ana harekat merkezi ile koordineli olarak gerekirse angajman başlatılır ve yönetilir.

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde de KUZEY, DOĞU, GÜNEY ve BATI isimlerinde dört adet AEW&C uçağı bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu