Avustralya’dan MQ-9B İHA Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı; Avustralya Hükümeti’nin MQ-9B İHA siparişi kapsamında, tahmini maliyeti 1.651 milyar dolar olan Yabancı Askeri Satışı (FMS) onayladı.

Yabancı Askeri Satışı (FMS) ile ilgili sertifika, Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı tarafından Kongre’ye teslim edildi. Sözleşmenin ana yüklenicileri; ABD’li şirketler General Atomic Aeronautical Systems, Lockheed Martin ve Raytheon ile İtalyan Leonardo SpA olacak.

STM Banner

Avustralya hükümeti; 12 adede kadar MQ-9B İHA, 15 adet Raytheon Çoklu Spektral Hedefleme Sistemi-D (MTS-D) EO / IR sensörü, 16 adet Lynx AN / APY-8 Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) , 15 adet RIOTM Sinyal İstihbaratı Sistemi, 500lb Paveway II GBU-12 için 4 adet MXU-650 Kanat Profili, 250lb Paveway II GBU-58 için 7 adet MXU-1006 Kanat Profili, 250 lb / 500 lb Paveway II GBU-58 / GBU-12 için 4 adet MAU-169 veya MAU-209 Bilgisayar Kontrol Grubu (CCG), 12 adet MK-82 Genel Maksat Bombası ve 5 adet Yüksek Bant Genişlikli Kompakt Telemetri Modülü (HCTM) satın almayı talep etti.

Ayrıca satış paketine şu sistemler de dahildir:

Reaper

Honeywell uçak motorları, Mobil Uydu İletişimi Yer Veri Terminalleri (SGDT), Leonardo SAGE 750 Elektronik Tedbir Sistemi, ARC-210 telsizleri, General Dynamics Uydu İletişim (SATCOM) Antenleri ve USG şifrelemeli Hughes modemler, Leonardo / Selex SeaSpray 7500 deniz radarı, Sierra Nevada Elektronik İstihbarat Sistemi, MQ-9B eğitim simülatörü, Hellfire Eğitim Füzeleri ve Fırlatıcıları, GBU-54 için DSU-38 Lazer Hedef Dedektörü, test ekipmanları, yedek onarım parçaları, yayınlar, teknik belgeler ve lojistik destek hizmetleri gibi birçok unsur da dahildir.

Yapılan satış kapsamında Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAAF) İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) gibi çeşitli kabiliyetler sağlanarak ABD Hava Kuvvetleri ile iş birliğinin arttırılması amaçlanmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: BMC Power ALTAY’ın yerli motorunu ilk kez ateşledi


 


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu