Farklı hedeflere aynı anda 4 TOLUN: ASELSAN zoru başardı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, TOLUN Minyatür Bomba Projesi kapsamında bir ilk imza attı. SADAK-4T Salan Sistemi’nden aynı anda atılan 4 adet TOLUN, farklı hedefleri vurdu.

Türk savunma sanayii, başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak ASELSAN, TOLUN Minyatür Bomba Projesi kapsamında bir ilke imza attı. SADAK-4T Salan Sistemi tarafından aynı anda bırakılan 4 farklı TOLUN Mühimmatı, aynı anda farklı hedefleri vurmayı başardı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Çelik kanatların vurucu gücü ASELSAN TOLUN görev başında. SADAK-4T Salan Sisteminden TOLUN Mühimmatlarıyla çoklu hedeflere yapılan atış ile Hava Kuvvetlerimize kazandıracağımız kuvvet çarpanı bir yeteneği başarıyla test etmiş olduk. Kahraman pilotlarımızı ve mühendislerimizi tebrik ederiz.” ifadelerine yer verildi.

TOLUN Projesi sayesinde Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 savaş uçakları, aynı anda 2 farklı istasyonda 8 adet güdümlü bomba taşıma ve aynı veya farklı hedefe atabilme kabiliyetini kazandı. Ayrıca TOLUN, AKINCI TİHA tarafından da kullanılıyor. ASELSAN, TOLUN ve SADAK-4T için ihracat başarısı da elde etti.

ASELSAN TOLUN Minyatür Bomba

TOLUN Güdümlü Minyatür Bomba, durağan hedeflerin yanı sıra hareketli hedeflere karşı da etkili. SADAK-4T Akıllı Çoklu Taşıma Salanı ile tek bir silah istasyonunda dört adet taşınabilen TOLUN, GPS/INS navigasyon sistemine ilaveten IIR Arayıcı Başlık sayesinde man-in-the-loop kabiliyetine sahip. Bu özellik sayesinde pilotlar atılan bombaları, havada anbean manuel olarak yönlendirebiliyor.

Uygun şartlarda yaklaşık 100 km menzile sahip olan Minyatür Bomba, yaklaşık 250 librelik ağırlığı ile MK-81 bombalarının muadili konumunda bulunuyor. Minyatür Bomba, aynı zamanda 1 metrelik güçlendirilmiş betonu delme kabiliyetine de sahip. Bu kabiliyet, atışlı testler sırasında da doğrulandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu