Azerbaycan askerlerine yara savunma eğitimi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri tarafından Azerbaycan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personellerine, yangın ve yara savunma eğitimleri verildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı tarafından 02-06 Aralık 2019 tarihleri arasında Askeri Eğitim ve İşbirliği kapsamında Azerbaycan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeline, yangın yara savunma eğitimleri verildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Meteksan Savunma geliştirdi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden olan Meteksan Savunma tarafından geliştirilmiş Yangın ve Yara Savunma Eğitim Simülatörleri bulunuyor. Bu simülatörler sayesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu askerler, yangınlara ve yara savunmaya hazır olma açısından uluslararası standartlara ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler alıyorlar.

Yara Savunma Eğitim Simülatörü

Yara Savunma Simülatörü’nün amacı, gemi personeline yara savunmaya hazır olma açısından uluslararası standartlara ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler geliştirme ve uygulama ortamı sunmaktır.

Yara Savunma Simülatörü gerçeğe yakın simüle edilmiş eğitim platformu olarak dayanıklı, bakım ve idamesi kolay, çağdaş teknoloji tasarımı ile zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü ve tam güvenli eğitim imkânı sağlar.

Sistem, temel seviyeden ileri seviyeye kadar her kademedeki personelin ferdi ve timler oluşturarak, eğitimine uygun seçenekler sunmakta, her eğitime uygun ve uyarlanabilir sistem raporları ile eğitim değerlendirme, karşılaştırma ve raporlama imkânları sağlamaktadır.

Yangın Eğitim Simülatörü

Yangın Eğitim Simülatörü’nün amacı, dershane ortamında nazari olarak verilen yangınla mücadele eğitimlerinin, gerçekçi, etkin ve güvenli eğitim ortamı sunarak, sabit ve seyyar söndürme malzemeleri kullanılarak, icra edilecek fiili eğitimler ile pekiştirilmesini ve yangınla mücadele edecek tamirci parti veya yangın timi personelinin yangınla mücadele konusundaki ünsiyetlerini artırmaktır.

Yangın Eğitim Simülatörü, platformlarda bulunan mahallere uygun, gerçekçi eğitim ortamında farklı alev yüksekliğine sahip ve yayılma özelliği olan, duman ve ses efektleri ile desteklenen yangın senaryolarıyla gerçek yangın durumları için eğitim imkânı sunar ve emniyeti de göz önüne alarak yangınla mücadele etmenin doğru yolunu gösterir. Böylece yangınla mücadele edecek personelin gerçek yangına daha etkin ve etkili müdahale edebilmeleri için üst düzeyde hazır olmalarını sağlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu