Yunan uçağının Türk gemisine kilitlenmesine uzman yorumu

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait Mirage 2000EG tipi savaş uçağının, Exocet Anti-Gemi Füzesi ile Ege Denizi’nde bulunan Türk savaş gemisine kilitlenmesi, her iki ülkede de yoğun tartışmalara sebebiyet verdi.

Söz konusu olayı analiz eden Arda Mevlütoğlu, “Yunanlılar tarafından sosyal medyada yayılan bu fotografta, başüstü göstergede görülen “M39” ibaresi, AM39 Exocet uçaktan atılan gemisavar füzesi taşındığını “PRAC” ibaresi de talim modu olduğunu gösteriyor. Sol alttaki “ECM PTY” ise, yalnızca Yunan Mirage 2000EG/BG’lerde bulunan ICMS Mk1 elektronik harp / özsavunma sistemine ait.

STM Banner

Yunan Hava Kuvvetlerinin Mirage 2000’lerinden 2000-5 seviyesine yükseltilen ve bu modelden yeni sipariş verilen uçaklarda AM39 Exocet kabiliyeti bulunmuyor (bu uçaklardaki radarda hava-deniz modu olmamasından dolayı). Dolayısıyla bu fotografın, modernizasyon geçirmemiş bir Mirage 2000EG’ye ait olduğu kesin. Yunan Hava Kuvvetlerinde bildiğim kadarıyla Mirage 2000EGM/BGM’ler 331; Mirage 2000EG/BG’ler ise 332’nci filolarda uçuyor.

Uçağın hızı ilk fotografta 367knot (~680km/saat), ikincisinde 420knot (~778km/saat). Yani geminin üzerinden geçerken hızını epey artırmış. Zaten normal şartlarda Exocet’i çok daha uzaktan, alçaktan atması beklenir.

Sonuç: Başüstü göstergede Exocet değil de makinalı top sembolojisi olsaydı daha şık bir PR hamlesi olurdu. Bu, ‘biz gerektiğinde böyle intihar ederiz” veya “elimizde uçaktan atılan Exocet gibi ciddi bir kabiliyet var ama hala nasıl kullanacağımızı öğrenemedik’ mesajı olmuş.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu