Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Türk F-16’sı açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV, HABERTÜRK Televizyonu’nda Çetiner ÇETİN ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. ALİYEV, Azerbaycan’da bulunan Türk F-16’ları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ALİYEV, “Türk F-16’ları buradadır. Türk F-16’ları, tatbikat için gelmişlerdi. Tatbikatın ardından Ermeni saldırısı olunca burada kaldılar. Ama onlar yerdeler ve hiçbiri bu savaşa iştirak etmiyor. Türkiye’den hiç kimse bu savaşa iştirak etmiyor. İştirak ettiği şeklindeki iddialar yalandır, bize yönelik iftiradır. Bir tane bile somut delil yok.” dedi.

STM Banner

ALİYEV; 200 kadar tankın imha edildiğini ve 33 Ermeni tankının ganimet olarak alındığını, 2 tane S-300 bataryasının imha edildiğini ve çeşitli tiplerde 35 hava savunma sisteminin yok edildiğini açıkladı. Aliyev’e göre Ermeni Ordusu’nun teçhizat kaybının bilançosu ise yaklaşık 1-2 milyar dolar.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, TurAz Kartalı 2020 Müşterek Tatbikatı kapsamında Temmuz ayında Azerbaycan’a intikal ettiler. İki ülke hava unsurlarının katılımı ile 29 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında müşterek tatbikatlar gerçekleştirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu