Ermenistan’a ait balistik füze sistemleri imha edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, sivil yerleşim yerlerini vurmak üzere hazır olan Ermeni Ordusu’na ait Taktik Balistik Füze (TBM) Sistemleri ile lojistik destek araçlarını imha etti.

Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Rusya Federasyonu’nun girişimiyle bir ateşkes anlaşması tesis edilmişti. Ancak ateşkes anlaşmasının yapılmasını ısrarla talep eden taraf olan Ermenistan, kendisinin talep ettiği ateşkes anlaşmasına riayet etmemiş ve sivil yerleşim yerlerine yönelik balistik füze saldırıları gerçekleştirmişti.

STM Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, bu sabah saat 01:00 ve 08:36 sularında Kelbecar bölgesinde gerçekleştirdiği hava harekatları ile Ermeni Ordusu’na ait birçok OTR-21 Toçka (NATO Rapor Adı: SS-21 Scarab) Taktik Balistik Füze Sistemi’ni imha etti. İmha edilen füze sistemlerinin, Gence ile Mingaçevir başta olmak üzere Azerbaycan’a ait sivil yerleşim yerlerini hedeflediği ve sadece bu sabah Tartar şehrine gerçekleştirilen saldırılarda; 100’den fazla topçu füzesi ile roketin kullanıldığı ve 1 sivilin hayatını kaybettiği, 6 sivilin ise yaralandığı açıklandı.

Öte yandan Azerbaycan Ordusu, gece boyunca gerçekleştirdiği harekatlar ile Ermeni Ordusu’na ait 5 adet T-72 Ana Muharebe Tankı (AMT), 3 adet Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA), 1 adet OSA Hava Savunma Sistemi, 1 adet BMP-2 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), 1 adet KS-19 100mm’lik Hava Savunma Top Sistemi, 2 adet D-30 122mm’lik Topçu Obüsü ile birkaç lojistik aracı imha etti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu