Azerbaycan ile Türkiye Arasında Başkent Bakü’de Tatbikat

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerler Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de müşterek bir tatbikat icra ediyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki askeri iş birliği anlaşması kapsamında iki kardeş arasındaki müşterek tatbikatların başladığı duyuruldu.

STM Banner

Azerbaycan ve Türk askerlerinin katıldığı tatbikatların temel amacı, iki ülke ordularının muharebe harekatları sırasındaki etkileşimini geliştirmek, komutanların askeri karar verme ve birim yönetimi becerilerini geliştirmek olarak tanımlanıyor.

Tatbikatlarda sualtı taarruz ve su altı savunma operasyonları da icra edilecek.

İkili ortak tatbikatlar 12 Eylül’e kadar sürecek.

Azerbaycan ve Türk askerleri tatbikat icra ediyor/Bakü
Azerbaycan ve Türk askerleri tatbikat icra ediyor/Bakü

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise Türkiye ve Azerbaycan Ordusuna mensup SAT Timlerinin katılımıyla ikili SAT eğitimleri gerçekleştiriliyor. Eğitimler kapsamında şu ana dek; tabanca ve piyade tüfeği atış eğitimleri, meskûn mahallerde muharebe ve yakın muharebe eğitimleri icra edildi.

TurAz Şahini-2021

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile ortak tatbikatlar hız kesmeden devam ediyor. Azerbaycan Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri arasında her yıl düzenlenen TurAz Şahini–2021 Tatbikatı da dün itibarıyla Konya’ya intikal etti.

Azerbaycan TurAz Şahini-2021 Tatbikatı kapsamında Konya’ya iki adet MiG-29 ve iki adet Su-25 savaş uçağını yolladı. İki ülkenin hava kuvvetleri arasındaki müşterek tatbikatlar 17 Eylül’e kadar devam edecek.

TurAZ Şahini-2021 Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, Azerbaycan Hava Kuvvetleri unsurlarının iştiraki ile 06-17 Eylül 2021 tarihleri arasında, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı/Konya’da icra edilecek.

ÖNERİLEN İÇERİKJaponya, Filipinler ve Azerbaycan Askeri Ataşeleri AKINCI TİHA Töreninde


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Azerbaycan Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu