Güney Kore, 3 Tonluk Savaş Başlığına Sahip Balistik Füze Geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, ABD’nin Güney Kore’ye yönelik füze geliştirme kısıtlamalarını kaldırmasının ardından devasa bir balistik füze geliştirmeye başladı.

Koreli haber ajansı Yonhap’ın (YNA) haberine göre Güney Kore 3 ton savaş başlığı taşıyıp 350-400 kilometre menzile sahip olacak bir balistik füzeyi geliştirmede son aşamaya geldi. YNA’ya konuşan kaynaklara göre füze, bir dizi teste tabi tutulduktan sonra envantere alınacak.

STM Banner

Aynı gün içerisinde 2022-2026 yılındaki savunma planını yayımlayan Güney Kore Savunma Bakanlığı, “önemli ölçüde artırılmış yıkıcı güce sahip yeni füzeler geliştirme” sözü verdi. Bakanlık aynı zamanda uzun menzilli topçu tehditlerine karşı yeni hava savunma sistemleri tedarik edileceğini ve Patriot hava savunma sistemlerinin geliştirileceğini açıkladı.

YNA’ya göre Güney Kore’nin yeni balistik füzesi 2026 yılından önce envantere girebilir. Kaynaklara göre geliştirilen füze; nükleer ve kıtalararası balistik füzeleri (ICBM) fırlatılmadan önce etkin bir şekilde etkisiz hale getirmek için yeraltı tünellerine nüfuz ederek yeraltı füze tesislerini ve üslerini yok etmek için tasarlandı.

Hyunmoo-4 Balistik Füzesi

Güney Kore’nin yeni balistik füzesi aynı zamanda Kuzey Kore’nin tüm bölgelerine ulaşabilecek menzile sahip olacak. Güney Kore geçtiğimiz yıl 800 kilometre menzile ve 2 ton savaş başlığına sahip Hyunmoo-4 adlı balistik füzesini başarılı bir şekilde geliştirdiğini duyurmuştu.

Güney Kore Hyunmoo-4 Balistik Füzesi Testi
Güney Kore Hyunmoo-4 Balistik Füzesi Testi

Kore Yarımadası’nın güneyinde yer alan Güney Kore’nin orta vadeli savunma planı gelecek 5 yıl içerisinde 273 milyar $’lık savunma harcaması yapılmasını öngörüyor. Bu rakamın 12.8 milyar doları savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi için kullanılacak. Kalan 180 milyar dolar ise kuvvet yönetimi için ayrılacak.

ABD, Güney Kore’ye Yönelik Kısıtlamaları Kaldırdı

ABD, geçtiğimiz Mayıs ayında Seul’e yönelik füze kısıtlamalarını kaldırdığını açıklamıştı. Güney Kore daha önce kısıtlamalardan ötürü menzili 800 kilometreyi aşan füzeleri geliştiremiyordu.

Güney Kore Savunma Bakanlığı: “Kısıtlamaların sona ermesinin ardından potansiyel tehditlere karşı caydırıcılık uygulayacağız ve ana hedeflere karşı saldırı yeteneklerini geliştireceğiz. Geliştirilmiş yıkıcı güce sahip kara-kara ve gemiden karaya füze sistemleri geliştireceğiz.”

Yarımada ülkesi aynı zamanda İsrail’in Demir Kubbe sistemine benzer bir hava savunma sistemi de geliştiriyor.

Güney Kore Hyunmoo-2B Balistik Füzesi Testi
Güney Kore Hyunmoo-2B Balistik Füzesi Testi

“Uzak mesafeden provokasyonları engellemek için orta ve uzun menzilli füzeleri hedef alan hava savunma sistemlerinin sayısını keskin bir şekilde artıracağız. Kore Yarımadası’ndaki bu tür tehditleri daha iyi tespit etmek için ek füze erken uyarı radar sistemleri kuracak ve gözetim yeteneklerini güçlendireceğiz.”

Donanma Planları

Donanma için ise 3.000 tonluk veya daha büyük denizaltılar tedarik edilecek. Yaşlanan firkateynler ise yenileriyle değiştirilecek. Güney Kore, yakın bir zaman içerisinde yerli olarak geliştirdiği 3.000 tonluk denizaltısını teslim aldı. Denizaltı aynı zamanda balistik füze (SLBM) fırlatma kapasitesine sahip. Bu gelişme Güney Kore için bir ilkti.

Yerli Şirketlere Tam Destek

Ek olarak yerli savunma sanayii kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve şirketlerin desteklenmesi için Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan bütçe 2026’da 6 milyar $’a yükseltilecek. Bu rakamın en az %80’i ise yerli savunma sanayii şirketlerine destek olarak aktarılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kore, Savunma Bütçesini Artırmaya Devam Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, YNA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu