Japonya, Filipinler ve Azerbaycan Askeri Ataşeleri AKINCI TİHA Töreninde

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Pazar günü Tekirdağ/Çorlu’da bulunan Hava Meydan Komutanlığı’nda gerçekleştirilen törenle hizmete alındı.

AKINCI TİHA’nın teslim törenine ise çok sayıda ülkeden yetkililer katıldı. Her ne kadar bu katılımcıların tamamının listesine ulaşmak mümkün olmasa da sosyal medyadan paylaşılan bazı fotoğraflar sayesinde birkaç ülkenin katılımcılarını tespit etmek mümkün.

STM Banner

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliğine ait Facebook sayfasından yapılan paylaşımda AKINCI TİHA’nın teslim törenine Azerbaycan Askeri Ataşesi Kurmay Albay Müşfik Memmedov ve diğer iki farklı ülkeden iki ataşenin katılım sağladığını görebiliyoruz.

Her ne kadar ataşelerin isimleri ve hangi ülkeden katıldıkları belirtilmese de açık kaynaklı kısa bir araştırma sonucunda bu askeri ataşelerden birinin Filipinler, diğerinin ise Japonya askeri ataşesi olduğunu anlıyoruz.

Soldan Sağa: Japonya Askeri Ataşesi Ryo Kumai, Filipinler Askeri Ataşesi Benedict D. Balaba, Selçuk Bayraktar ve Azerbaycan Askeri Ataşesi Müşfik Memmedov
Soldan Sağa: Japonya Askeri Ataşesi Ryo Kumai, Filipinler Askeri Ataşesi Benedict D. Balaba, Selçuk Bayraktar ve Azerbaycan Askeri Ataşesi Müşfik Memmedov

Filipinler

AKINCI TİHA’nın teslim törenine Filipinler’in Ankara’da bulunan Büyükelçiliğinde Askeri Ataşe olarak görev yapan Albay Benedict D. Balaba katıldı. Balaba, Türkiye’de Filipinler adına askeri ataşe olarak görev yapmaya başlayan ilk Filipinli yetkili. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler her ne kadar 1949 yılında tesis edilmiş olsa dahi Balaba görevine 2018 yılında başladı ve halen sürdürüyor.

Türkiye, yakın zaman içerisinde Filipinler’e 6 adet T-129 ATAK helikopteri ihracatı gerçekleştirmişti. Aynı zamanda MİLGEM korvetlerinin Ukrayna ve Pakistan’ın ardından Filipinler’e de ihraç edilmesi için Türk tarafı yoğun çabalar gösteriyor.

Soldan Sağa: Filipinler Askeri Ataşesi Benedict D. Balaba, Azerbaycan Askeri Ataşesi Müşfik Memmedov ve Japonya Askeri Ataşesi Ryo Kumai
Soldan Sağa: Filipinler Askeri Ataşesi Benedict D. Balaba, Azerbaycan Askeri Ataşesi Müşfik Memmedov ve Japonya Askeri Ataşesi Ryo Kumai

Japonya

Japonya adına ise Japonya’nın Ankara Büyükelçiliğinde Askeri Ataşe olarak görev icra eden Savunma Ataşesi Deniz Albay Ryo Kumai katılım sağladı. Özellikle Japonya’nın katılımı şaşırtıcı olarak nitelendirilebilir.

Japonya ile Türkiye arasında özellikle insansız hava araçları konusunda bir iş birliği fırsatının oluşması hiç de olasılık dışı değil ancak bu noktada Japonya’yı kısıtlayan unsurlar olduğunu da unutmamak gerekiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya Savunma Bakanlığından Rekor Savunma Bütçesi Talebi

Azerbaycan

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından paylaşılan fotoğraflarda ise üç ülkenin askeri ataşelerinin Baykar Teknik Müdürü (CTO) Selçuk Bayraktar ile beraber bir fotoğraf çektirdiğini görüyoruz. Azerbaycanlı kaynaklar ise Azerbaycan’ın AKINCI TİHA ile oldukça yakından ilgilendiğini iddia ediyorlar.

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 S/İHA’lar, 44 gün süren Tek Vatan Harekatı sırasında hayati bir rol oynamıştı. Savaşın sona ermesinin ardından Selçuk Bayraktar, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile bir araya gelmiş ve Aliyev’e AKINCI TİHA’nın maketini hediye etmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AKINCI TİHA
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AKINCI TİHA

AKINCI SİHA Teknik Özellikler

 • Haberleşme Menzili: LOS & BLOS
 • Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)
 • Seyir – Maksimum Hız: 130 – 195 Knots
 • Maksimum Kalkış Ağırlığı: 6.000 kg
 • Operasyonel – Maksimum İrtifa: 40,000 feet
 • Havada Kalış: 24 saat
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1.500 kg
 • Kanat Açıklığı: 20 mt.
 • Faydalı Yük – ISR: Simultane EO/IR/LD, Çok Amaçlı AESA Radar & SIGINT
 • Yükseklik: 4.1 mt.
 • Faydalı Yük – Mühimmatlar: Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmatlar, Füzeler & Uzun Menzilli Stand Off Mühimmatlar
 • Uzunluk: 12.2 mt.
 • İtki Tipi: 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP Turboprop Motor
SOM ve NEB-84 Entegreli AKINCI TİHA
SOM ve NEB-84 Entegreli AKINCI TİHA

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI TİHA Hangi Mühimmatları Kullanabilecek?


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu