Azerbaycan İtalya’dan C-27J Kargo Uçağı Alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan ve İtalya arasında C-27J kargo uçaklarının alımıyla ilgili bir sözleşme imzalandı. Azerbaycan heyeti, iki ülke Savunma Bakanlarının temsilcilerinin huzurunda imzalanan sözleşme için İtalya’daydı.

Başlangıçta enerji sektörleriyle bağlantılı olan İtalya ve Azerbaycan arasındaki iş birliği, İtalya Savunma Bakanlığı çalışma grubunun sağladığı katkılar ile artık savunma sanayii ürünlerine de yayılıyor.

STM Banner

En zorlu harekât senaryolarında uzun yıllarca kanıtlanmış deneyime sahip bir taktik nakliye uçağı olan Leonardo üretimi C-27J’nin satın alınmasına yönelik program, İtalya Savunma Bakanlığı ile Azerbaycan Savunma Bakanlığı arasında teknik bir yuvarlak masa toplantısı ile sonuçlandırıldı. Anlaşma, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin kapsamlı modernizasyon programının bir parçası.

Azerbaycan tarafından kaç adet C-27J kargo uçağının alındığı ve anlaşmanın fiyatı henüz bilinmiyor. Azerbaycan Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda sadece 2 adet IL-76 kargo uçağı bulunuyor. IL-76’dan çok daha küçük olan C-27J, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin hafif nakliye uçağı ihtiyacını karşılayacak.

ıL-76

C-27J Spartan

Alenia C-27J Spartan, Leonardo’nun Uçak Bölümü (2016’ya kadar eski adı Alenia Aermacchi) tarafından geliştirilen ve üretilen bir askeri nakliye uçağıdır. Alenia Aeronautica’nın önceki G.222’sinin gelişmiş bir türevidir ve daha büyük Lockheed Martin C-130J Super Hercules’te de kullanılan motorlar ve diğer çeşitli sistemlerle donatılmıştır.

Tasarım, C-130J Super Hercules’ün Rolls-Royce AE 2100 motorunu ve altı kanatlı pervanesini kullanıyor. Standart nakliye konfigürasyonuna ek olarak, deniz devriyesi, arama ve kurtarma, C3 ISR (komuta, kontrol, iletişim, istihbarat, gözetleme ve keşif), ateş desteği için C-27J’nin özel çeşitleri geliştirilmiştir. C-130 ile uyumlu bir yükleme sistemine sahip olan C-27J, 2,2 m yüksekliğindeki paletleri 4.550 kg’a kadar veya 3,65 m uzunluğundaki platformları 6.000 kg’a kadar taşıyabilir.

Leonardo’ya göre C-27J’ler şu anda 16 ülke tarafından işletiliyor ve çift motorlu uçak, 170 binden fazla uçuş saatine erişti.

Azerbaycan, Leonardo M-346 gelişmiş eğitim ve hafif savaş uçağına da büyük ilgi göstermişti. Bakü, Şubat 2020’de Roma ile bir düzine jet satın alınmasıyla bağlantılı bir niyet mektubu imzalamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu