Katar’ın Apache Taarruz Helikopterleri Türkiye’de

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar Hava Kuvvetleri’ne ait AH-64E Apache Taarruz Helikopterleri, Türkiye’ye geldi. Helikopterler, Konya 3. Ana Jet Üssü’ne konuşlandılar.

Türk Hava Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından olan Uluslararası Anadolu Ankası-2023 Tatbikatı, 5-16 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilen tatbikata; Azerbaycan, KKTC, İspanya, Katar ve Polonya katılıyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Katar’a ait AH-64E Apache Taarruz Helikopterleri ile AW139 Genel Maksat Helikopterleri, tatbikat kapsamında Türkiye’ye intikal ettiler. 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlanan helikopterler, Anadolu Ankası-2023 Tatbikatı’ndaki görev uçuşlarını sürdürüyorlar.

Katar Hava Kuvvetleri envanterinde, 24 adet AH-64E Apache Taarruz Helikopteri ile 21 adet AW139 Genel Maksat Helikopteri bulunuyor. Türkiye’ye intikal eden AH-64E Apache helikopterlerinde, 70mm’lik Güdümsüz Roket ile AGM-114 Hellfire Füze podlarının bulunduğu görüldü. Katar haricinde tatbikata taarruz helikopteri ile katılan ülke olmadı.

Atak
ATAK

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri ise her yıl olduğu gibi bu yıl da tatbikatta aktif rol oynadı.

ANADOLU ANKASI-2023 Tatbikatı’nın Amacı

a. Personel Kurtarma Harekâtı kapsamında komuta kontrol sürecini denemek ve geliştirmek, muharebe ortamında Personel Kurtarma Görev Kuvveti unsurları ile çalışabilirliği (jet, komuta kontrol uçağı, insansız hava araçları ve helikopter pilotları) denemek,

b. “Hayatta Kalma ve Kaçma Kurtulma” usullerini geliştirmek ve uçucuların eğitim seviyelerini artırmak,

c. Müşterek ve/veya Birleşik Harekât kapsamında, Personel Kurtarma, Yakın Hava Desteği, Dinamik Hedefleme, Zamana Duyarlı Hedefleme gibi görevleri tatbikat senaryolarına dâhil ederek planlamak ve icra etmek,

ç. Diğer ülkeler ile birlikte çalışabilirlik seviyesini geliştirmek ve iş birliği alanlarını belirlemektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu