Slovenya C-27J Spartan kervanına katılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Slovenya Savunma Bakanlığı, Sloven Hava Kuvvetleri’nin ulaştırma kabiliyetlerini arttırmak amacıyla bir adet C-27J Spartan Askeri Nakliye Uçağı satın alacağını duyurdu.

Edinilen bilgiye göre; Sloven Silahlı Kuvvetleri (SAF), 2025 yılına kadar İtalyan yapımı Leonardo C-27J Sparten Nakliye Uçağı’ndan bir veya iki adet tedarik etmeyi amaçlıyor. İtalyan Leonardo şirketi tarafından üretilen C-27J, şu anda Sloven Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Let L-410 Turbolet Kısa Menzilli Nakliye Uçağı’nın gelişmiş versiyonunu temsil edecek.

Slovenya’nın nakliye gereksinimleri NATO tarafından zaten yeterince karşılanmış olduğundan, C-27J ile sonuçlanan hafif bir nakliye uçağı satın alınması kararlaştırıldı. Savunma Bakanlığı hükümetler arası anlaşmayla uçağı satın almaya çalıştıklarını belirtirken, maliyeti veya teslimat programı ile ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi.

Alenia C-27J; asker ve kargo nakliyesi gerçekleştirirken, aynı zamanda insani yardım ve afet yardımı, VIP taşımacılığı, yangınla mücadele, istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), deniz devriyesi ve taktik destek görevlerini de yürütebilmektedir. Turboprop uçak, 6.000 kilometreye kadar menzilde 60 personel veya 11.6 tona kadar kargo taşıyabilmektedir.

Janes


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu