Rusya-Ukrayna Savaşında Bayraktar TB2 SİHA Kullanılıyor Mu?

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, dördüncü gününde devam ediyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı savaşta Ukrayna, tüm gücüyle Rusya’ya karşı direniyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı, uluslararası toplumun bütün uyarılarına rağmen 24.02.2022 tarihinde Rusya’nın taarruzu ile başladı. Rusya Federasyonu; Belarus Sınırı, Donbass ve Kırım olmak üzere üç farklı bölgeden Ukrayna’ya saldırdı. İlk olarak ise Kalibr Seyir Füzeleri ve Balistik Füzeler aracılığıyla Ukrayna Ordusu’nun kritik tesislerini hedef aldı. Bu tesisler arasında; hava üsleri, cephanelikler ve sınır birlikleri başı çekti.

STM Banner

Savaşta; Suriye, Irak, Libya ve son olarak Karabağ’daki savaşlarda etkisi ile bütün Dünya kamuoyunun ilgisini çeken Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nun kullanılıp kullanılmadığı ise merak konusu oldu. Çünkü önceki harekatlarda, Bayraktar TB2’nin meşhur elektro-optik kamerasının görüntüsü paylaşılırdı.

İlk gün yaptığı açıklama ile Rusya Federasyonu, 4 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın imha edildiğini açıkladı. 27.02.2022 tarihinde yaptığı açıklamada ise bu sayıyı 11 adet İHA olarak revize etti.

Ukrayna'ya ait Bayraktar TB2 SİHA
Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA

İlk gün açıklanan 4 rakamı, oldukça normal karşılanabilecek bir rakamdı çünkü Rusya Federasyonu, gerçekten Ukrayna’nın birçok hava üssünü hedef aldı. Hedef alınan üslerin arasında, Bayraktar TB2 SİHA’ları üssü de mevcuttu. Ancak son açıklanan 11 sayısından emin olamıyorum.

İki ülke arasındaki savaş sürerken, 27.02.2022 tarihine kadar Bayraktar TB2 SİHA’nın kullanıldığına dair hiçbir emare görülmedi. Aynı zamanda imha olmuş bir Bayraktar TB2’nin görüntüsü de paylaşılmadı. Şahsen bazı Rus araçlarının Bayraktar TB2 ile vurulduğunu hissedip şahsi Twitter hesabımdan bu minvalde bir twit atsam da Bayraktar TB2 SİHA’nın kullanıldığından dahi emin değildim.

Ta ki 27.02.2022 tarihine yani bugüne kadar… Ukrayna Genelkurmay Başkanı, bugün bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Can veren Bayraktar ne yapıyor! Chornobayivka, Kherson bölgesi. Cehenneme hoş geldin!” ifadelerine yer verilerek aşağıdaki video paylaşıldı:

https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1497854602678575108?s=20&t=IL8EpcKUB5hoVsX1Y4KPqA

Böylelikle Bayraktar TB2 SİHA’nın, Ukrayna Ordusu tarafından aktif olarak kullanıldığı ortaya çıkmış oldu. Aynı zamanda Ukrayna Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasından, düşen TB2’lerin olduğu da ortaya çıkıyor. Ancak insansız sistemler, zaten hedefiniz dahilinde sarf edebileceğiniz platformlardır. Bu yüzden geliştirilme amaçlarından bir tanesi de budur. Bu olayda da eğer Rus Ordusu’na ulaşırsa Ukrayna için kötü sonuçlara yol açabilecek bir Rus Lojistik Konvoyu, imha edildi. Sahaya yansıması ise yakıtsız kalan Rus tankları vb. şeklinde olacak.

Ukrayna Bayraktar TB2’leri Nasıl Kullanıyor?

Ukrayna Bayraktar TB2

Hem Ukrayna Hava Kuvvetleri hem de Ukrayna Donanması envanterinde Bayraktar TB2 SİHA’lar bulunuyor. Sayıları net olarak bilinmese de ben şahsen 10+ adet olarak tahmin ediyorum. Tabii ki şu anda kaç adedi kullanılabilir durumda bilmiyoruz çünkü bahsini geçirdiğim üzere; Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’ların üssü, Rusya tarafından savaşın ilk günü Kalibr füzeleri tarafından hedef alındı.

Ukrayna, Bayraktar TB2 SİHA’ların yanında mobil yer kontrol istasyonu (YKİ) tedarik etmişti. Bu bilgi, Ukrayna’nın Bayraktar TB2’leri halen nasıl kullanılabildiğine ışık tutabilir. Muhtemelen şu anda Ukrayna Donanması’na ait Bayraktar TB2 SİHA’lar faal durumdalar ve bu mobil YKİ’lar sayesinde idare ediliyorlar.

Son olarak; 24.02.2022 tarihinde Rusya Federasyonu tarafından başlatılan bu savaş, umarım en kısa sürede ve en az zayiat ile son bulur.

Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Ordusu’ndan Rus Özel Kuvvetleri’ne Pusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu